Dodana: 11 lipiec 2022 11:08

Zmodyfikowana: 12 lipiec 2022 12:19

Muzyka świata w nadnarwiańskim dworze

Koncert „Wielka Gala w Pałacu” zakończył XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Artyści wystąpili na tarasie Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie w niedzielę, 10 lipca. W wydarzeniu, którego współorganizatorem było Województwo Podlaskie, wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

Uczestnicy uroczystości stoją na schodach, trzymają w rękach bukiety czerwonych róż

Finałowa gala Festiwalu z widzami wśród zieleni dworskiego ogrodu to już tradycja. Wicemarszałek Marek Olbryś zaznaczył, że od 29 lat zaskakuje łączeniem tradycji z nowoczesnością, ciekawymi formami prezentowania muzyki, repertuarem, osobowościami i talentem wykonawców.

– Także na finałowej gali byliśmy świadkami niezwykłego koncertu z muzyką i wykonawcami z całego świata. Z satysfakcją samorząd województwa bierze udział w organizacji międzynarodowego wydarzenia, które daje nam w regionie smak wielkiej kultury światowych scen muzycznych. To muzyka ze znakiem wysokiej jakości – mówił.

Twórca Muzycznych Dni, Jacek Szymański podkreślił, że artyści tegorocznej edycji Festiwalu mogli wystąpić przed dużą publicznością. Koncerty przyciągnęły tłumy widzów.

– Artyści byli witani i podejmowani w sposób niezwykły. Nasłuchałem się od wykonawców przez te dni, jak wspaniali ludzie tu mieszkają, jak są pomocni, sympatyczni, życzliwi – powiedział.  

Festiwal zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury (ROK) w Łomży tworzyło 18 koncertów z udziałem 25 wykonawców. Występowali w kościołach Łomży, Łap. Szczepankowa, Drozdowa, Jedwabnego, Dąbrówki Kościelnej, Stawisk, a ponadto w siedzibie Filharmonii Kameralnej, Hali Kultury, auli Akademii Nauk Stosowanych, Centrum Katolickim, Domu Senior+ w Łomży oraz Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Rozbrzmiewała muzyka organowa, operowa, musicalowa, religijna, a także narodowa z różnych stron świata.

Podczas Festiwalu zadebiutowała Beatriz Blanco, pochodząca z Wenezueli sopranistka.

– Jestem pierwszy raz, ale czuję się cudownie. Bardzo ciekawe spotkania z kolegami ze środowiska muzycznego. Jacek Szymański wie, że tworzę też swoją muzykę i zaproponował mi recital oparty o nastroje i rytmy mojego kraju. Chętnie tu jeszcze wrócę – stwierdziła.

Wydarzenie oficjalnie zakończyła Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński.  

– Muzyka jest najbardziej uniwersalnym językiem świata. Znowu przez festiwalowe dni czuliśmy ogień i wzruszenia – mówiła.

Finałową galę XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża obserwowali m.in. poseł Stefan Krajewski i Jacek Piorunek, radny sejmiku.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook