Dodana: 14 kwiecień 2015 13:23

Zmodyfikowana: 14 kwiecień 2015 13:30

Koncert z Historią w bialostockim Ratuszu

Wydział instrumentalno-pedagogiczny Uniwersytetu Muzycznego im. Fredyryka Chopina w Białymstoku, Zakład Instrumentów Smyczkowych oraz Muzeum Podlaskie w niedzielę, 19 kwietnia zapraszają do białostockiego Ratusza na „Koncert z Historią’

Rozpoczęcie o 17.00.

W programie:
Sergej Prokofjew
Sonata na wiolonczelę i fortepian op. 119 C-dur

Johannes Brahms
Trio na fortepian, klarnet i wiolonczelę op. 114 a-moll

Wykonawcy:
Szymon Stępka - wiolonczela
Olga Anikiej - fortepian
Wojciech Dunaj - klarnet

Prowadzenie i gawęda historyczna – Andrzej Lechowski
Kierownictwo artystyczne – prof. Leszek Sokołowski

Szymon Stępka urodził się w 1980 roku w Białymstoku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina ( obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), filii w Białymstoku, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Tomasz Strahla i prof. Andrzeja Zielińskiego. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wybitnych profesorów, m.in. K. Michalika, A. Bauera, A. Orkisza oraz C. Ilei z Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Profesor Ilea określił go mianem wybitnie utalentowanego wiolonczelisty, którego osobowość i profesjonalizm rokują wspaniałą muzyczną przyszłość. Od 2003 roku Szymon Stępka jest członkiem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku a od 2007 roku koncertmistrzem wiolonczel w tejże orkiestrze. W 2008 roku został współzałożycielem kwartetu im. Aleksandra Tansmana. Jako solista występował pod batutą Wojciecha Rajskiego oraz Jana Miłosza Zarzyckiego wykonując utwory W. Lutosławskiego i J. Haydna. Jako kameralista występował m.in. na Festiwalach takich jak: Laboratorium Muzyki Współczesnej, Kolory Polski, Sanus per Artem. Współpracował w projektach Muzyki Kameralnej z takimi artystami jak: Kevin Kenner, Tomasz Strahl, Piotr Reichert. Jako Koncertmistrz wykonywał partie solowe podczas koncertów w takich salach koncertowych jak: Cadogan Hall w Londynie, SheldonianTheatre w Oxfordzie, Sala Koncertowa Filharmonii im M. Rimskiego - Korsakowa w Sankt Petersburgu, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Tallinie, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Wilnie, Sala Koncertowa Szwedzkiego Radia w Sztokholmie, Sala Koncertowa Filharmonii w Goeteborgu, Sala Koncertowa Filharmonii w Liege, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Mińsku oraz Sala Koncertowa Filharmonii we Lwowie. W 2010 roku nakładem firmy DUX ukazała się płyta CD z utworami W. Z. Zycha, na której Szymon Stępka wykonuje partię solową w koncercie na Klarnet Basowy.

Olga Anikiej
Absolwentka Filii AMFC w Warszawie w klasie fortepianu prof. Witalisa Raczkiewicza (dyplom z wyróżnieniem). W lipcu 2012 r. uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Swoje umiejętności doskonaliła na pianistycznych kursach mistrzowskich w Dusznikach - Zdroju u prof. Tatiany Szebanowej, w Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie u prof. S. Dorienskiego, w Akademii Muzycznej w Mińsku u prof. W. Szackiego, w Toronto u prof. N. Tiomkin. Brała czynny udział w wielu ogólnopolskich seminariach pianistycznych, pracując pod kierunkiem prof. prof. J. Rose’a, W. Mierżanowa, Lee Kum Singa, J. Marchwińskiego, M. O’Rourke’a i in. Uczestniczyła w Żywym Wydaniu Wszystkich Dzieł Fryderyka Chopina (Warszawa, Białystok 1999r.) oraz w XI Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym w Antoninie. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową. Posiada szeroki i różnorodny repertuar w dziedzinie kameralistyki, obejmujący dzieła pochodzące z różnych okresów stylistycznych. Jako kameralistka koncertowała m.in. z muzykami Opery i Filharmonii Podlaskiej, z zespołem Ars Iuvenum, z członkami kwartetu Camerata i kwartetu im. A. Tansmana. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Sławek A. Wróblewski, Tomasz Tokarczyk, Joanna Nowicka. W lutym 2014 r. wystąpiła na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonując II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara z towarzyszeniem Orkiestry symfonicznej UMFC w Białymstoku. (Prawykonanie w Białymstoku)

Wojciech Dunaj urodził się w Białymstoku. Tutaj też ukończył Filię Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. Beniamina Przeździęka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach prowadzonych przez profesorów Ryszarda Sztajerwalda, Mieczysława Stachurę, Andrzeja Janickiego, Mirosława Pokrzywińskiego i Algirdasa Budrysa. Jest laureatem XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach. W roku 2006 uzyskał stopień doktora we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Od kilkunastu lat występuje jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy. Szczególnie ceni sobie współpracę z Kevinem Kennerem, z którym wykonywał muzykę kameralną kompozytorów romantycznych. W swojej działalności wykracza również poza estradę muzyczną. Przez kilka lat współpracował z Teatrem „Wierszalin”, z którym występował na deskach wielu teatrów w Polsce i za granicą (Wielka Brytania, USA, Kanada). Obecnie jest adiunktem Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina, a także klarnecistą Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Prowadzi również klasę klarnetu w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.

facebook