Kulturalny sierpniowy weekend w Podlaskiem
Muzyka rockowa, pop i klasyczna, fiesta, balony, wyzwania sportowe i wokalne w asyście miodu i szkolnych wspomnień sprzed lat – tak można opisać łącznie kulturalne przedsięwzięcia, które czekają na nas w nadchodzące dni.
Pożegnanie lata i fiesta balonowa w Grajewie
23-25 sierpnia 2019 r. - stadion i plac przy klubie Hades, ul. Legionistów 9.
Organizatorzy spodziewają się, że rozegrane zostaną podstawowe konkurencje m.in.: „Krzyż”, „Pogoń za lisem”. Oprócz lotów balonem na pobliskim stadionie i placu pry Klubie Hades odbędzie się fiesta balonowa.
Piątek, 23 sierpnia 2019 r., godz.17.00 - plac przy klubie Hades w Grajewie: ogródki piwne, food trucki, atrakcje dla dzieci, zespoły ,,Nagła Zmiana Klimatu”, ‘’Reggaeside”, ,,Poparzeni Kawą Trzy”
17.00 - oficjalne otwarcie fiesty, konferencja prasowa i odprawa generalna, hotel Balton;
18.15 - 20.30 - loty balonów;
Sobota, 24 sierpnia 2019 r.
05.15 - 08.00 - loty balonowe
17.00 - odprawa do wieczornego lotu i pokazu
18.00 - 20.30 - loty balonów
20.00 - 21.30 - pokazy nocne, loty na uwięzi przy Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie
22.30 - ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, hotel Balton
Wydarzenie na fb: Pożegnanie Lata i Fiesta Balonowa w Grajewie
Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.
Balladowe Nocki nad Neckiem 2019
24 sierpnia, godz.17.30 – amfiteatr
Poetycki koncert Tadeusza Woźniaka z zespołem oraz Piotra Woźniaka z zespołem. Wstęp wolny.
Tadeusz Woźniak – debiutował w 1966 pod pseudonimem „Daniel Dan” w zespole Dzikusy. Występował m.in. z Niebiesko-Czarnymi i Czesławem Niemenem i grupą Czterech. Jako kompozytor zadebiutował w 1967 roku, pisząc muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Od 1968 występuje jako solista, śpiewając najczęściej melodyjne ballady własnej kompozycji i akompaniując sobie na gitarze. Piosenki z jego muzyką wykonywali m.in.: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Krzysztof Majchrzak czy grupa Locomotiv GT.
Piotr Woźniak – gitarzysta, kompozytor, aranżer, producent – przede wszystkim jednak charyzmatyczny wokalista. Występuje zarówno na kameralnych, klubowych koncertach, jak i na dużych, plenerowych festiwalach. Był gościem specjalnym Katie Melua podczas ostatniego koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie.
Wejść w balladowe brzmienie i nastroić się na niezwykły wieczór, już od godz. 17:30 pomoże widowni Augustowska Flota Śpiewająca A-QQ pod kierunkiem Elżbiety Granackiej. Młodzi muzycy: Julita Bożewicz, Sandra Bożewicz, Patrycja Bożewicz, Błażej Czarnecki, Julia Milanowska i Elżbieta Granacka zaprezentują się w programie zatytułowanym „Piosenki nieobojętne”.
Wstęp wolny.
Strona na fb - Augustów.
Rozgłos – konkurs śpiewaczy
24 sierpnia 2019, godz.16.00 - skansen w Koźlikach nad Narwią
XII edycja organizowanego przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia konkursu śpiewaczego. Kontynuacja organizowanego w latach 2014 - 2018 konkursu "Szansa na Oskara". Wydarzenie adresowane jest do wszystkich wielbicieli tradycyjnej muzyki wiejskiej i ma na celu propagowanie wiedzy o tej muzyce, inspirowanie młodych muzyków i śpiewaków do jej poznawania i wykonywania.
W programie wydarzenia:
* konkurs śpiewaczy
* koncert wiejskich mistrzyń
* koncert zwycięzców konkursu z mistrzyniami
* występ uczestników warsztatów "Meandry 2019"
* warsztaty i zabawa taneczna z US Orchestra z Kijowa
To niepowtarzalna okazja, by zagłębić się w podlaski śpiew, poznać ciekawe pieśni, zmierzyć się ze sceną i publicznością.
Strona: www.podlasie.org
Wydarzenie na fb: Rozgłos.
Przedsięwzięcie dofinansowane z budżetu Województwa Podlaskiego.
Białystok – Miasto Dobrej Muzyki
24 sierpnia - Rynek Kosciuszki, Białystok - godz.18.00
Polskie Radio Białystok zaprasza do wspólnego pożegnania wakacji w rytmie muzycznych przebojów. Na plenerowej scenie na Rynku Kościuszki wystąpią:
18:00 – Mniej Więcej
18:45 – Mateusz Ziółko
20:30 – Sound'n'Grace
22:00 – Ania Dabrowska
Organizatorzy:
Polskie Radio Białystok
Miasto Białystok Wschodzący Białystok
Partner Strategiczny:
Województwo Podlaskie
XX Biesiada Miodowa w Kurowie
Kurowo, 24-25 sierpnia w godz. 10.00 - 17.00
Narwiański Park Narodowy już po raz dwudziesty zaprasza do Kurowa na Biesiadę Miodową. Jak zwykle nie zabraknie stoisk z miodem, wyrobami kuchni regionalnej i rękodziełem ludowym. Odwiedzający będą mogli degustować miody i wybrać najsmaczniejszy z nich. Można będzie zakupić również lokalne wyroby spożywcze - wędliny, sery, pieczywo i wyroby cukiernicze. Czas umilać będą występy zespołów muzycznych m.in.„Psio Crew”, „Miód na serce” i „Żywiołak”. Imprezę poprowadzi aktor Ryszard Doliński.
Szczegółowe informacje na stronie www.biesiadamiodowa.pl
Wydarzenie na fb: Biesiada w Kurowie
Przedsięwzięcie pod patronatem wrotapodlasia.pl
Jarmark Brzostowskiego
Sztabin, 25 sierpnia 2019
organizator: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. K. Brzostowskiego
miejsce: boisko szkolne przy ul. Sportowej w Sztabinie
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego jest organizatorem Jarmarku Brzostowskiego – imprezy organizowanej w Sztabinie po raz pierwszy. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie obszaru wchodzącego w skład Lokalnej Grupy Działania Fundusz Biebrzański, w tym produktów i usług lokalnych. Jarmark Brzostowskiego jest działaniem realizowanym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Podczas jarmarku swoje wyroby zaprezentują twórcy ludowi, rzemieślnicy, producenci produktów spożywczych z terenu działania Funduszu Biebrzańskiego. Na scenie wystąpią lokalne zespoły artystyczne. Wieczorem zapraszamy na zabawę taneczną z zespołem Blue Band.
V Rajd Rowerowy poświęcony pamięci ofiar wsi Jasionowo
Lipsk, 25 sierpnia 2019
organizator: Towarzystwo Przyjaciół Lipska
miejsce: Lipsk – Jasionowo – Lipsk
W tym roku odbędzie się już piąta edycja Rajdu Rowerowego, którego trasa biegnie od Lipska do Jasionowa i z powrotem (w sumie 25 km). Uczestnicy rajdu wyruszają do Jasionowa, aby tam uczestniczyć w parafialnych obchodach upamiętniających kolejną rocznicę śmierci mieszkańców Jasionowa, którzy padli ofiarą pacyfikacji przeprowadzonej przez Niemców w 1943 r. Rowerzyści biorą udział we mszy św., składają kwiaty na zbiorowej mogile i udają się w drogę powrotną, podczas której czeka na nich wiele atrakcji.
Przystanek Aktywnego Lata z Radiem ZET!
25 sierpnia – niedziela - Augustów, godz.9.00
Od godz. 9.00 przy Rynku Zygmunta Augusta w specjalnym namiocie Green Velo każdy będzie mógł uzyskać informacje o atrakcjach turystycznych województwa podlaskiego znajdujących się na tym wyjątkowym szlaku.
Obok czerwonego miasteczka stanie też kapsuła 5D, w której będzie można odbyć niecodzienną podróż po Green Velo odwiedzając wybrane zakątki 5 województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. W trakcie kilkuminutowego seansu w kapsule można nie tylko zobaczyć w trójwymiarze, ale też usłyszeć oraz poczuć ruch, wiatr i wodę towarzyszące rowerzystom podczas przejażdżki. W tym dniu nie zabraknie też sportowych rozgrywek, trenerskich porad, zabaw i konkursów z nagrodami dla całych rodzin.
Wydarzenie na fb: Aktywne Lato z Radiem Zet.
Rodzinna Niedziela pod hasłem „Witaj szkoło”
25 sierpnia, o godz. 12.00 - Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
Już samo zwiedzanie szkoły przeniesionej do skansenu z Kalinowa Solek jest niezapomnianą podróżą w czasie. Dwie sale zajmuje wystawa związana tematycznie z tym właśnie miejscem. Można zobaczyć, jak wyglądały klasy w wiejskiej szkole kilkadziesiąt lat temu. Wśród zgromadzonych na wystawie przedmiotów znalazły się między innymi: ławki z charakterystycznymi otworami na kałamarze, drewniane liczydła i piórniki, szkolne regały z pomocami naukowymi.
Część wystawy poświęcona jest historii szkoły w Kalinowie Solkach. Składają się na nią dokumenty: stare dzienniki, zeszyty, czy świadectwa mieszkańców gminy Kulesze Kościelne, którzy uczęszczali do tej właśnie podstawówki.
Ale oglądanie wystawy to tylko jedna z wielu atrakcji zbliżającej się Rodzinnej Niedzieli w Skansenie. W jej trakcie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w kaligrafii, sprawdzić – jak pisało się gęsim piórem czy stalówką, przygotować się do nadchodzącego wielkimi krokami roku szkolnego, wykonując etno-kalendarz lub plan lekcji. A ponieważ wakacje trwają, warto korzystać z pogody na świeżym powietrzu. Dla chętnych, którzy przyniosą ze sobą coś do jedzenia, rozpalimy ognisko.
Koszt: 10 zł/os.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - strona na fb.
XV Festiwal Moniuszkowski w Różanymstoku
25 sierpnia – godz.12.00 - Sanktuarium pw. „Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny” w Różanymstoku
Festiwal odbywa się w historycznym gnieździe szlacheckiego rodu Moniuszków herbu „Krzywda” - kompozytora Stanisława Moniuszki. Muzycy prezentują utwory Stanisława Moniuszki w kościołach rzymskokatolickich parafii, w których Moniuszkowie przeżywali najważniejsze wydarzenia życiowe od: chrzcin, komunii świętych, aktów bierzmowania, zawierania związków małżeńskich, poprzez uczestnictwo w codziennych, czy niedzielnych mszach świętych.
Najbliższy koncert już w niedzielę, 25 sierpnia, o godz. 12.00 w Sanktuarium pw. „Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny” w Różanymstoku.
Szczegóły w załączniku - plakacie pod tekstem.
Przedsięwzięcie pod patronatem wrotapodlasia.pl
oprac.art