Wschód Kultury/Inny Wymiar na zakończenie lata w Białymstoku
To już trzecia edycja tego wydarzenia. Tym razem, w ciągu czterech dni od 27 do 31 sierpnia, będziemy mogli uczestniczyć w 40 wydarzeniach, podziwiać 400 artystów z Polski i świata. Główne filary tegorocznego festiwalu to Inny Wymiar Muzyki oraz Inny Wymiar Społeczności, który w tym roku poświęcony będzie społeczności żydowskiej. Jak co roku też Radio Białystok przygotowało dla białostoczan muzyczną gratkę – 29 sierpnia w ramach też już cyklicznego wydarzenia „Białystok. Miasto dobrej muzyki” wystąpią Ewa Szlachcic, Kamil Bednarek i T.Love.
- Tradycyjnie festiwal promuje tolerancję, dialog i zrozumienie – podkreślał w czasie spotkania z dziennikarzami Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Jak przyznał, on sam czeka na koncert upamiętniający setną rocznicę rzezi Ormian.
Miasto Białystok, poza Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest już tradycyjnym współorganizatorem tego wydarzenia – wyłożyło na jego organizację 520 tys. zł, resztę (a całość wyniesie 1 mln 260 tys. zł) – MKiDN.
Cztery festiwalowe dni obficie będą wypełnione wydarzeniami, w programie znalazły się koncerty, pokazy filmowe, spektakle, wystawy, działania artystyczne w przestrzeni miasta, spacery edukacyjne i warsztaty. – Wzajemne oddziaływanie i przenikanie gatunków, wielość działań z różnych dziedzin i artystów z wielu obszarów jest tym, co cechuje nasz projekt – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Interdyscyplinarna współpraca inspiruje. Festiwalowa interdyscyplinarność służy przede wszystkim odbiorcom, którzy korzystają z różnych form prezentacji sztuki, ale też artystom, którzy mogą się spotkać w Białymstoku i wymienić swoje doświadczenia.
Jednym z głównych filarów tegorocznego festiwalu będzie Inny Wymiar Muzyki, a jednym z najważniejszych wydarzeń – koncert upamiętniający 100. rocznicę Rzezi Ormian, podczas którego w Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpi zespół Klezmafour w towarzystwie białostockich symfoników i ormiańskich muzyków. Ważnym elementem festiwalu będzie także Inny Wymiar Społeczności, w tym roku poświęcony Żydom. – Działania festiwalowe będą refleksją nad historią Żydów niegdyś zamieszkujących Białystok. Posłużą odbudowywaniu pamięci miejsc z nimi związanych oraz przywracaniu pamięci o tej nieobecnej już dziś społeczności – tłumaczy prezydent Tadeusz Truskolaski. – Pamięć zarówno lokalnej przeszłości, jak i tej globalnej, często bardzo tragicznej, jak przypominana na Festiwalu historia Ormian, ma służyć budowaniu tolerancji, dialogu i zrozumienia współczesnych narodów i ich kultur. A ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w naszych trzech miastach na pograniczu wschodnim.
Jak co roku, nie zabraknie interesujących muzycznych wydarzeń! W Wielkiej Synagodze w Tykocinie zaśpiewa wybitny rosyjski kantor Baruch Finkelstein, a z koncertem muzyki chasydzkiej wystąpi polsko-amerykańskie trio: Alan Bern, Paweł Szamburski i Ksawery Wójciński. We wnętrzach Pałacu Branickich odbędzie się koncert oratoryjny G.F. Haendla „Izrael w Egipcie” w wykonaniu Kameralnego Chóru A’capella Leopolis z Ukrainy i Zespołu Muzyki Dawnej Diletto. W ramach klezmerskiego projektu muzycznego „Białystok main heim” wystąpią Milo Kurtis z Orkiestrą Naxos, Amsterdam Klezmer Band, Rzeszów Klezmer Band i Magda Brudzińska Klezmer Trio. Z kolei podczas koncertu Białystok - Miasto Dobrej Muzyki na Rynku Kościuszki usłyszymy T.Love, Kamila Bednarka i Ewę Szlachcic. Z koncertem muzyki Aleksandra Skriabina wystąpi Wojciech Majewski, Teatr Chorea przedstawi "Gilgamesz", w Parku Branickich odbędzie się miejska potańcówka, a animatorzy kultury i artyści związani z elektroniczną muzyką klubową spotkają się podczas trzeciej odsłony „Taste the East”.
Tegoroczny festiwal to nie tylko muzyka. Podczas Innego Wymiaru można będzie zobaczyć wystawy „Nasze ciało narodowe”, „Zbor/Zbiór - konstruowanie archiwum” - z udziałem artystów z Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi. Dla osób zainteresowanych fotografią organizatorzy przygotowali projekt „Portret potrójny / Triple portrait”, na który składa się wystawa oraz warsztaty. W przestrzeni Białegostoku pojawi się mural kolażowy i dwie instalacje inspirowane kulturą judaistyczną.
W ramach Kina „Sąsiedzi” zostanie pokazany oparty na scenariuszu Izaaka Babla radziecki film "Benya Krik" (1926), do którego na żywo zagra zespół KROKE, zaś w Tykocinie - „Dybuk”, pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany w języku jidysz. Widzowie zobaczą też film „Fabryka Wielkich Mistrzów” przypominający wojenne losy białostockich kopistów żydowskiego
Koordynatorem projektu od początku jest Białostocki Ośrodek Kultury, który zaprasza do kooperacji lokalne placówki i twórców. – Cieszymy się, że współpraca z innymi podmiotami kultury, nawiązana przy okazji pierwszej edycji festiwalu, tak prężnie się rozwija – mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. – W tym roku program festiwalu, na który złoży się około 40 wydarzeń, współtworzy 20 podmiotów. Połowa z tego to organizacje pozarządowe. To jest to, co nas wyróżnia i z czego jesteśmy szczególnie dumni!
Więcej na:
www.wschodkultury.eu
www.facebook.com/wschodkultury
http://bok.bialystok.pl/wydarzenia/kategoria/stale/wschod-kultury-inny-wymiar/