Dodana: 17 kwiecień 2019 10:38

Zmodyfikowana: 17 kwiecień 2019 10:38

Skrzydła dla WOAK-u

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku został nagrodzony Skrzydłami IT w Administracji, w kategorii e-Kultura i e-Edukacja, za projekt Podlaskie Zbiory Cyfrowe. Dzięki temu przedsięwzięciu udało się zdigitalizować i upowszechnić niezwykle cenne, regionalne zbiory dotyczące tradycyjnej kultury ludowej.

Dyrektor WOAK z gabinecie ze statuetką

W ramach projektu Podlaskie Zbiory Cyfrowe udało się zdigitalizować ponad 300 godzin nagrań audiowizualnych, w tym 30 filmów i 200 nagrań muzycznych, blisko 2000 zdjęć archiwalnych oraz 1000 obiektów piśmienniczych, takich jak  afisze, ulotki, plakaty, programy. Przez 60 lat instruktorzy WOAK-u  jeździli w teren, od Suwalszczyzny  po Bug, i  nagrywali wiejskie grupy śpiewacze, solistów, instrumentalistów. Ten materiał z każdym rokiem nabierał wartości, bo to udokumentowana żywa kultura ludowa, i to ta najbardziej ulotna, w wymiarze niematerialnym. Teraz cały materiał jest dostępny dla każdego na portalu podlaskiezbiorycyfrowe.pl.

 - To, co udało nam się przenieść z taśm na serwery, to z pewnością niezwykle cenny materiał  dla etnologów, etnomuzyków. Ale nie tylko – sądzę, że nagrania są ciekawe dla każdego, kto interesuje się kulturą naszego regionu. Latami nie można było z nagrań korzystać, bo zapisane na taśmach szpulowych groziły zerwaniem. Po wykonaniu cyfrowej kopii są teraz dostępne dla każdego. Bardzo jesteśmy z tego dumni i cieszymy się, że zostało to docenione na forum ogólnopolskim – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. 

Organizatorem Skrzydeł jest miesięcznik „IT w Administracji” skierowany do informatyków i menedżerów IT sektora publicznego, a honorowy patronat nad Nagrodą objęło Ministerstwo Cyfryzacji.

 Mat. WOAK

 

facebook