Dodana: 26 sierpień 2022 13:09

Zmodyfikowana: 26 sierpień 2022 13:09

Meandry – letnia szkoła tradycji. Niedzielne spotkanie filmowe o obrzędowości, wierzeniach i muzyce Ukrainy

Już w najbliższą niedzielę, 28 sierpnia Podlaski Instytut Kultury (PIK), wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Skansenu w Koźlikach zapraszają do Koźlik na Meandry, czyli letnią szkołę tradycji. Meandry potrwają tydzień i będą to przede wszystkim warsztaty tradycyjnego tańca i śpiewu, ale towarzyszyć im będzie wiele spotkań i koncertów. Na początek, 28 sierpnia PIK przygotował spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, cenionym etnografem, malarzem i pisarzem, który zaprezentuje swoje filmy o wierzeniach, obrzędowości i muzyce Ukrainy.

Fot A. Bieńkowski.  Czarnobyl, Ukraina – Święto Rusałek..png

Wojna! Ten dramat powoduje odsunięcie na plan dalszy innych spraw. Także naszych wieloletnich podróży po Ukrainie. Zostaliśmy z nimi wpół słowa. Filmowaliśmy od 2003 roku na północy – od granicy z Polską, aż za Kijów. Ale też nas zaniosło na ukraińskie Roztocze. Potem za Dniepr, na Połtawszczyznę. Marzyliśmy o kolejnej wyprawie w Karpaty. W ostatniej chwili udało się nam spotkać tak tajemnicze obrzędy jak Kust, czy Rusałki. Na tradycyjną wieś ukraińską, pełną pradawnych obyczajów i wierzeń, Świętych Drzew, zwaliła się nowoczesna, mordercza wojna. Jak poradzą sobie z apokaliptyczną wojną kobiety – strażniczki tradycji? Czy jest możliwe, już po wojnie, odrodzenie prastarych pieśni i obrzędów? Na te pytania będę się starał odpowiedzieć na spotkaniu, pokażę filmy z tych badań terenowych – zaprasza Andrzej Bieńkowski.

Kulminacyjnym momentem będzie koncert w sobotę 3 września podsumowujący letnią szkołę tradycji, na którym zaprezentują się grupy warsztatowe, a koła gospodyń wiejskich przygotują degustację lokalnych potraw. To  bardzo energetyczne wydarzenie zakończy potańcówka z Kapelą Sergija Ohrimchuka. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

 

Szczegółowy program wydarzeń otwartych dla wszystkich:

  • 28.08, niedziela, godz. 17 - Andrzej Bieńkowski – spotkanie i prezentacja filmów o obrzędowości w Ukrainie;
  • 29.08, poniedziałek, godz. 20 - Koncert Maniuchy Bikont i Ksawerego Wójcińskiego „Oj borom borom”. Pieśni Polesia;
  • 30.08, wtorek, godz. 20 - Potańcówka z zespołem „Hajda Banda / Гайда Банда";
  • 31.08, środa, godz. 14:30 - Spotkanie śpiewacze: Pieśni z Kożyna –prowadzenie: Maria Deniusiuk, Julita Charytoniuk;
  • 31.08, środa, godz. 20 - Wykład Iryny Klymenko – muzyka ukraińskiego Podlasia i jego związki z wołyńsko-poleskimi tradycjami muzycznymi;
  • 01.09, czwartek, godz. 20 - Prezentacja obrzędu żniwnego „Perepelica” w wykonaniu zespołu „Malinki” z Malinnik;
  • 02.09, piątek, godz. 20 - Potańcówka, Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego, Kapela Braci Rejwów;
  • 03.09, sobota, godz. 18 - Koncert grup warsztatowych, godz. 19 - Prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Orla, godz. 20 - potańcówka z Kapelą Sergija Ohrimchuka.

 

Projekt Meandry został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: paulina Dulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook