Przed nami 14. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur
Cztery dni koncertów, zespoły m.in. z Polski, Słowacji, Estonii, Czarnogóry, a nawet z Korei Południowej, do tego mnóstwo wydarzeń towarzyszących – najważniejsze przedsięwzięcie w kalendarzu imprez Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK) rozpocznie się dokładnie za miesiąc (21.07). O szczegółach festiwalu poinformowali we wtorek (21.06) podczas konferencji prasowej marszałek Artur Kosicki, dyrektor PIK Barbara Bojaryn-Kazberuk oraz koordynatorzy festiwalu Dariusz Kryszpiniuk i Agnieszka Jakubicz. Festiwal został sfinansowany z budżetu województwa.
– W końcu doczekaliśmy się tego, że Podlaska Oktawa Kultur wraca w pełnym wymiarze, bez pandemicznych ograniczeń – mówił Artur Kosicki. – Cieszę się, że mieszkańcy województwa będą mogli znów na żywo zobaczyć kulturę innych narodów. I tych, z którymi sąsiadujemy, ale też tych odległych. No i oczywiście, cieszy mnie, że my, jako Podlasianie, pokażemy charakterystyczną dla naszego regionu różnorodność kulturową i religijną, która wpływa na wielość tradycji tutaj kultywowanych. Chcemy i powinniśmy pokazywać to światu – mówił marszałek Kosicki.
Barbara Bojaryn-Kazberuk zwróciła uwagę, że Podlaska Oktawa Kultur (POK) to największa tego typu impreza we wschodniej części Polski.
– To muzyka źródeł, muzyka, dla których te źródła były też inspiracją. To połączenie tradycji i nowoczesności – mówiła.
Poinformowała, że w tym roku do udziału w festiwalu zaproszono 17 zespołów.
– Oprócz tych z Polski, będą również grupy z Litwy, Słowacji, Estonii, Czarnogóry, Chin, Ukrainy, Korei Południowe oraz kilka grup z Polski – dodała.
Gwiazdy, jakich jeszcze w Białymstoku nie było
Na każdy z czterech festiwalowych dni obok koncertów i wydarzeń towarzyszących zaplanowano występy gwiazd.
– Chcieliśmy, aby byli to artyści, którzy pokażą coś, czego jeszcze w Białymstoku nie było – mówił Dariusz Kryszpiniuk.
I tak na Rynku Kościuszki wystąpią: w piątek (22.07) estoński TRAD.ATTACK – zespół, który „archaicznym dźwiękom nadał rozgłos”, a w sobotę (23.07) będą aż dwa „gwiazdorskie” koncerty: wystąpi Warszawskie COMBO Taneczne z pięknymi przedwojennymi piosenkami we współczesnym brzmieniu i łączącA elementy kultury polskiej i ukraińskiej DAGADANA. Z kolei ostatniego dnia Oktawy, w niedzielę (24.07) AK DAN GWANG CHIL – koreańska grupa trzech śpiewaczek ludowych łączących świat tradycji z optymistycznym popem.
Wydarzenia towarzyszące
Festiwal to nie tylko koncerty, ale mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Agnieszka Jakubicz zapraszała m.in. na Młynową na POKtańcówkę przy tradycyjnej muzyce polskiej, ukraińskiej i litewskiej.
Będą też warsztaty dla dorosłych i dla dzieci.
– Przygotowaliśmy zajęcia z tańców ukraińskich, litewskich oraz tańców i zabaw śląskich – informowała koordynatorka POK.
Oprócz występów na scenie głównej na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbędą się też koncerty w ośmiu innych miejscowościach. Oktawa odwiedzi: Suwałki, Suchowolę, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Piątnicę, Filipów, Rajgród i Sokółkę.
Podlaska Oktawa Kultur odbywa się po raz 14. To festiwal, na którym króluje muzyka inspirowana tradycją i tradycja wyrażana muzyką. W trakcie kolejnych edycji na festiwalu gościli wykonawcy z całego świata, dzieląc się swoimi tradycjami i kulturą.
Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski