PIK. Festiwal tkactwa po raz drugi
Pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu. Podlaski Instytut Kultury zaprasza od 28 do 29 sierpnia na II Festiwal Tkactwa. Wydarzenie odbędzie się w białostockim parku Konstytucji 3 Maja.
Podczas pierwszego dnia festiwalu zaplanowano otwarcie dwóch wystaw tematycznych: pereborów (wystawy ze zbiorów Krzysztofa Bielickiego oraz prac pochodzących z Pracowni Tkackiej w Hrudzie ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej) – wernisaż o godz. 16:00 we foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Podleśna 2) oraz tkanin dwuosnowowych (wystawy Dominiki Bujnowskiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie) – wernisaż o godz. 18.00 w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku (ul. św. Rocha 14).
Pierwszy dzień festiwalu zakończy się akcentem muzycznym, na scenie w Spodkach zaprezentuje się grupa „Sploty” – trio śpiewających multiinstrumentalistek: Ania Broda, Małgorzata Makowska, Mary Rumi (Maria Rumińska) bazujące na melodiach, tańcach i piosenkach tradycyjnych z regionów takich jak: Suwalszczyzna, Warmia, Mazury, Mazowsze, Wielkopolska i Wileńszczyzna.
Dzień później, w niedzielę, 29 sierpnia, w białostockim parku Konstytucji 3 Maja zostanie zorganizowany Piknik Tkacki. W programie znajdą się pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu.
Zaplanowane są też zabawy i działania animacyjne dla dzieci w przestrzeni oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, na których będzie można kupić m.in. nici, wełnę, akcesoria tkackie, chodniki, makramy, filc, małe formy tkackie. Podczas imprezy wystąpi grupa wokalna Zespołu Pieśni Tańca „Kurpie Zielone” oraz kapela Miód na Serce.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Odbędą się one przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce. Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie pikpodlaskie.pl.
Więcej informacji można uzyskać na naszej stronie internetowej Podlaskie Sploty.
źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Aneta Kursa