Dodana: 14 kwiecień 2020 11:26

Zmodyfikowana: 14 kwiecień 2020 11:26

OT!GŁOSY. Posłuchaj pieśni regionalnych z Podlaskiego

Podlaski Instytut Kultury (PIK) stworzył projekt artystyczny, którego autorzy prezentują pieśni ludowe z terenu województwa podlaskiego. Projekt OT!GŁOSY powstał z prawdziwej miłości do muzyki tradycyjnej. Jego twórca Mariusz Żwierko, instruktor PIK, kierownik artystyczny ZPiT „Kurpie Zielone” zaprosił do współpracy Martę Szałkiewicz, instruktorkę śpiewu w Kurpiach Zielonych i dyrygentkę Chóru im. S. Moniuszki.

Ilustracja do artykułu otgłosy jpeg.jpg

Jak zapewnia Mariusz Żwierko, pomysł na projekt był prosty: pokazać, że pieśni tradycyjne nie są tylko - jak myślą niektórzy - ot, jakimiś tam prostymi przyśpiewkami, niezasługującymi na głębszą analizę, wpadającymi jednym uchem, a wypadającymi drugim. Jak dodaje, bogactwo muzyki autentycznej naprawdę zdumiewa: jej melodyka, frazowanie, współbrzmienia, różnorodność skal czy złożone metrum mogą przyprawić o fantastyczny zawrót głowy i potrafią zachwycić nawet wykształconych klasycznie muzyków.

OT!GŁOSY to seria filmów instruktażowych, na których autorzy projektu prezentują pieśni z terenu województwa podlaskiego: Podlasia, Suwalszczyzny i Kurpi. Są one przedstawiane w swych autentycznych formach oraz opracowaniach artystycznych. Każdy film opatrzony jest zapisem nutowym oraz tekstem, zawiera też najważniejsze uwagi i wskazówki. W przypadku pieśni wielogłosowych poszczególne głosy, dla łatwiejszej nauki, zaprezentowane są oddzielnie. Utwory pochodzą między innymi ze śpiewników wydanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury (WOAK) w Białymstoku (obecnie PIK w Białymstoku) oraz innych wydawnictw dokumentujących folklor muzyczny różnych podregionów naszego województwa.

Na ten moment PIK udostępnia trzy filmy:
- pieśń wiosenna z Tyniewicz (gmina Narew), w lokalnej gwarze o wpływach ukraińskich

konopielka z Tykocina,

jednogłosowakonopielka z Lipska,

dwugłosowa, po polsku i czarnorusku

Jak zapewniają organizatorzy projektu repertuar będzie się systematycznie powiększał i zapraszają wszystkich do odkrywania muzycznego dziedzictwa naszego regionu, a nawet zachęcają do śpiewania w domach.

 

Źródło/Fot.: Podlaski Instytut Kultury

oprac. Cezary Rutkowski

facebook