Dodana: 9 wrzesień 2019 14:25

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2019 14:25

Kapele i śpiewacy ludowi nagrodzeni

To było prawdziwe święto tradycyjnej muzyki. Podczas zorganizowanego przez WOAK Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego na scenie zaprezentowało się dwudziestu pięciu wykonawców – zespołów śpiewaczych, kapel i solistów. Na ludowe granie Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprosił do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, gdzie otoczenie doskonale współgrało z tradycyjnym repertuarem. W wydarzeniu wziął udzial m.in Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło

Ilustracja do artykułu przeglad_kapel_i_spiewakow_ludowych_woak (1).JPG

W jury przeglądu zasiedli: etnomuzyk - prof. dr hab. Piotr Dahlig, Grażyna Kuklińska – muzyk i akompaniator oraz Dariusz Kryszpiniuk z WOAK-u. Wyróżnionych było wielu, ale ta najważniejsza nagroda to reprezentowanie województwa na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2020 roku. Z naszego regionu wytypowana została bardzo silna reprezentacja, mianowicie: Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy, Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego, Eugenia Kuliś z Turośli, Annę Petrovska z córkami Kalisą i Darią, Jan Kania i Mateusz Dziczek oraz Dawid Sutkowskiego. Każdego roku przedstawiciele województwa podlaskiego wracają z ogólnopolskiego przeglądu z laurami. Bez wątpienia również tegoroczni regionalni zwycięzcy zachwycą jury w Kazimierzu Dolnym.

 

Głównym celem przeglądu organizowanego przez WOAK jest upowszechnianie i podtrzymywanie tradycyjnej muzyki, śpiewu, tańca i gwary. W imprezie mogą wziąć udział kapele ludowe, soliści instrumentaliści, śpiewacy ludowi, zespoły śpiewacze, pary i grupy taneczne, zespoły i soliści w kategorii „duży – mały”, a także gawędziarze ludowi.
Cieszy fakt, że każdego roku do grona tradycyjnie muzykujących dołączają młode osoby, dla których ludowa muzyka i śpiew to pasja.

źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
oprac.ak

 

facebook