Dodana: 21 lipiec 2022 10:04

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2022 08:48

Gwiazdy na Podlaskiej Oktawie Kultur!

Siedemnaście zespołów z całego świata na scenie kolejnej odsłony Podlaskiej Oktawy Kultur. W tym roku zaprezentują się artyści z Litwy, Słowacji, Estonii, Czarnogóry, Chin, Ukrainy, dalekiej Korei Południowej oraz kilka grup z Polski. Festiwal rozpoczął się w czwartek (21.07) i potrwa do niedzieli (24.07). Organizuje go już po raz czternasty Podlaski Instytut Kultury (PIK) w Białymstoku.

Plakat festiwalu Podlaska Oktawa Kultur

– Wystąpią prawdziwe gwiazdy muzyki folkowej, między innymi TRAD.ATTACK z Estonii, o którym mówi się, że  przeniósł tradycyjną muzykę i  zapomniane wiejskie głosy na duże sceny i pierwsze okładki magazynów. To zespół, który stał się inspiracją dla młodego estońskiego pokolenia, sięga on w swej twórczości do korzeni, ale w bardzo nowoczesny sposób – zachęca widzów Dariusz Kryszpiniuk, koordynator Podlaskiej Oktawy Kultur – Wśród gwiazd mamy także Warszawskie Combo Taneczne, Dagadanę, która łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej czy południowokoreański  AK DAN GWANG CHIL, który tradycyjną szamańską muzykę przeplata popem.

Podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się kultury, narodowości, religie. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. To właśnie ta różnorodność stała się inspiracją do stworzenia festiwalu, podczas którego mniejszości tradycyjnie zamieszkujące Podlasie prezentowałyby swoje bogactwo kulturowe na jednej scenie, w centrum Białegostoku. W ciągu czternastu lat festiwal rozszerzył swoje granice – teraz prezentują się na nim zespoły z całego świata. 

Główne koncerty odbędą się na Rynku Kościuszki, w sercu Białegostoku, ale festiwal dotrze  również do ośmiu miejscowości w regionie: Siemiatycz, Suwałk, Rajgrodu, Sokółki, Piątnicy, Filipowa, Bielska Podlaskiego i Suchowoli.

– Jak na festiwal przystało przygotowaliśmy oprócz koncertów szereg imprez towarzyszących . Już pierwszego dnia zaprosimy wszystkich na POKtańcówkę, do której będzie przygrywało kilka kapel. Będą też warsztaty tańca litewskiego, ukraińskiego, warsztaty śpiewu śląskiego dla dzieci i dorosłych – zaprasza Agnieszka Jakubicz, kierownik Działu Kultury Ludowej PIK.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, na którym króluje muzyka inspirowana tradycją i tradycja wyrażana muzyką. Mieszkańcy Białegostoku, regionu i turyści odwiedzający Podlasie pokochali ten festiwal i czekają na niego przez cały rok.  Wstęp na wszystkie koncerty i warsztaty jest wolny.

Więcej o programie Podlaskiej Oktawy Kultur oraz zaproszonych zespołach można znaleźć na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Kultury

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook