Dodana: 19 lipiec 2019 13:07

Zmodyfikowana: 19 lipiec 2019 13:07

12 krajów na 12 edycję – czyli Podlaska Oktawa Kultur 2019

Rekordowa liczba koncertów w regionie, zespoły z kilkunastu zakątków świata, m.in. z Kamerunu, Serbii, Rumunii, Hiszpanii, Ukrainy i Izraela, parada w centrum Białegostoku, koncerty, potańcówki i warsztaty taneczne – tak przedstawia się 12. już edycja Podlaskiej Oktawy Kultur, na którą zapraszał dziś na Rynku Kościuszki podczas konferencji prasowej Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Marszałek województwa między artystkami z zespołu Kurpie Zielone

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur” odbędzie się w dniach 24-28 lipca. 

- Główne koncerty będą miały miejsce na białostockim Rynku Kościuszki, ale zespoły wystąpią też  w ponad 30 gminach województwa podlaskiego.

- Współorganizatorami są Województwo Podlaskie i Miasto Białystok, a swoim patronatem Honorowym festiwal objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku.

- To znakomita impreza, dzięki której i mieszkańcy Białegostoku, i województwa, ale także turyści mogą poznać kulturę wielu krajów, a uczestnicy festiwalu poznać nasze województwo – wyjaśniał dziennikarzom marszałek Kosicki. – Bardzo różnorodny program zapewnia moc atrakcji, można nie tylko oglądać występujące zespoły, ale także spróbować swoich sił podczas warsztatów tanecznych.

Marszałek wspomniał, że pomysł festiwalu wykreowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, wspierany zarówno przez samorząd województwa jak też Miasto Białystok [reprezentowane na konferencji przez Agnieszkę Brulińską-Skarżyńską z Departamentu Kultury, Sportu i Promocji białostockiego magistratu – dop. red] to inicjatywa, która od lat cieszy się popularnością, ale w tym roku wyjątkowo przychylnie została przyjęta w regionie.

- Rekordowo dużo, bo ponad 30 gmin zgłosiło się z prośbą o koncerty  na ich terenie. Zainteresowanie festiwalem jest bardzo duże, dlatego mam nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się on z jeszcze większym rozmachem - mówił marszałek Kosicki.

Wśród wielu grup występujących na festiwalowej scenie, nie zabraknie sztandarowego dla WOAK-u zespołu „Kurpie Zielone”, który dał przedsmak swojej sztuki w trakcie konferencji na Rynku przedstawiając  fragment repertuaru.

- Rada artystyczna festiwalu musiała wybrać zespoły z rekordowej liczby zgłoszeń, bo aż z 70 – zdradził dziennikarzom Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. – Na koncertach wystąpią 22 grupy z 12 zakątków świata,  w tym zupełnie wyjątkowa   Huun-Huur-Tu z Republiki Tuwy [Federacja Rosyjska –dop.red], która prezentuje m.in. śpiew gardłowy.

Podlaska Oktawa Kultur rozpocznie się w środę, 24 lipca br., o godz. 17.00 na białostockim rynku Kościuszki. W czwartek – 25 lipca br. o godz. 16.00 spod Katedry na Rynek Kościuszki wyruszy barwna parada zespołów biorących udział w festiwalu. A od środy do piątku (24-28 lipca br.) w Spodkach przy ul. Św. Rocha odbywać się będą warsztaty wokalno-taneczne z zespołami z Ukrainy i Rosji.

Szczegóły festiwalu - link do strony:  Oktawa 2019 -WOAK

art / red.is

facebook