Dodana: 3 czerwiec 2019 11:28

Zmodyfikowana: 3 czerwiec 2019 11:28

Zielone Świątki w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

„Chodzenie z królewną”, czy „Wodzenie kusta” – obrzędy towarzyszące kiedyś Zielonym Świątkom, dziś już zapomniane, jak co roku można będzie podziwiać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Festyn etnograficzny związany z obchodami tego ludowego święta odbędzie się w tym roku już po raz jedenasty, tym razem 9 czerwca, w godzinach 11.00 – 17.00.

Ilustracja do artykułu Świątki1.jpg

Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego ale tradycja radowania się wiosną, odrodzoną po zimie przyrodą, sięga czasów przedchrześcijańskich i tam właśnie należy szukać korzeni wielu obrzędów .

Najbardziej charakterystyczny zielonoświątkowy zwyczaj to strojenie domów i budynków gospodarskich zielonymi gałązkami. Ludzie zatykali je w strzechę, czy ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzucali gałęzie po podwórku. Młode drzewka brzozowe, które  Słowianie uznawali za święte, mieszkańcy wsi ustawiali przy drzwiach, a wewnątrz domów ozdabiali okna, obrazy i ikony. Czasem do dekoracji używali tataraku ze względu na jego aromatyczny zapach.

Nadejście wiosny to możliwość wypasu bydła na łąkach po zimowej przerwie. Stąd zielonoświątkowy zwyczaj pędzenia przez wieś zwierząt przystrojonych wiankami z brzozy i polnych kwiatów. „Chodzenie z królewną” czy „Wodzenie kusta” to obrzędy mające zapewnić gospodarzom urodzaj. Królewna, a we wsiach białoruskich – kust, to młoda dziewczyna, przystrojona wstążkami, w wieńcu na głowie. Uroczyste obchodzenie z nią pól miało chronić uprawy przed działaniem złych mocy, podobnie jak ogniska, które w czasie Zielonych Świątek palili mieszkańcy podlaskich wsi.

9 czerwca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie poczuć niezwykłą atmosferę tego święta. Zespoły ludowe odtworzą na terenie skansenu zielonoświątkowe zwyczaje: „Chodzenie z królewną” i „Wodzenie Kusta”. Pierwszy zaprezentują grupy artystyczne z Knyszyna, Moniek i Trzciannego, drugi – zespół Żemerwa z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne z całego województwa podlaskiego, część z nich – w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca, którego współorganizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Ich prezentacjom będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego, pokazy ludowego rzemiosła, degustacja i sprzedaż potraw regionalnych.

mat. org., opr. ms

 

 

***

Program:

11.00-11.30 – Zespół Grabowianie (Grabowo)

11.30-12.00 – obrzęd „Wodzenie kusta”

12.00-14.30 – Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca

14.30-15.10 – obrzęd „Chodzenie z Królewną”

15.10-15.40 - Grupa Dziecięca ZPiT Kurpie Zielone (Białystok) 

15.40-16.00 – ogłoszenie wyników Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca

16.00-17.00 – Zespół Klekociaki (Boćki)  

 

Zielone Świątki w Skansenie

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

9 czerwca 2019 r.

godz. 11.00-17.00

wstęp - 3 zł

 

facebook