Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

 • Wspólne darcie – dobra rzecz na długie zimowe wieczory

  Kobiety przy darciu pierza.
  2020-11-27 13:15:34

  Dawniej na wsi zima zaczynała się w listopadzie, po zakończeniu wszystkich prac w polu. Długie wieczory ludzie poświęcali na te zajęcia, które można było wykonać w domu i na które wiosną, latem i jesienią brakowało czasu. Kobiety często pracowały w grupie, niosąc sobie nawzajem pomoc i miło spędzając czas – pracy towarzyszyły rozmowy i przyśpiewki. Jednym z zajęć wykonywanych podczas takich spotkań było darcie pierza.

 • Ściana tradycją utkana – powstał mural PMKL

  Mural na bloku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku
  2020-11-12 14:09:54

  Wzór z tkaniny dwuosnowowej „Cztery pory roku” Felicji Puzanowskiej z Marchelówki w gm. Janów jest tematem nowego białostockiego muralu. Zdobi on ścianę wieżowca przy ul. M. Skłodowskiej 13 promując w ten sposób dziedzictwo kulturowe regionu. Inicjatorem projektu jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).

 • Do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) trafi drewniany kościół z Seroczyna

  drewniany, zabytkowy kościółek
  2020-10-29 08:31:23

  Zabytek jest już własnością Muzeum, czeka na wykonanie dokumentacji, a w dalszej kolejności na przeniesienie. To przedsięwzięcie kosztowne i pracochłonne, potrwa zapewne kilka lat, ale sprawi, że skansen stanie się miejscem jeszcze atrakcyjniejszym dla zwiedzających. Wśród kilkudziesięciu obiektów nie ma świątyni, a historia tej, którą udało się pozyskać, jest wyjątkowa.

 • „Cuda z betonu” w Skansenie

  Mężczyzna siedzący na schodkach przed starą chatą trzymający swoją pracę.
  2020-10-06 14:28:46

  Nową wystawą w remizie z Rudki, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) wybiega w przyszłość, w czasy, kiedy zabytkami staną się obiekty budowane z materiału, który w czasach PRL-u stał się konkurencją dla drewna. Autorem jest Maciej Choiński, student warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zafascynował go temat ozdobnych pustaków, z których w drugiej połowie ubiegłego wieku ludzie budowali stodoły i inne budynki gospodarcze.

 • Przed nami kolejne koncerty patriotyczne. Tym razem w Czyżach, Sokółce i Małym Płocku

  Dwa rzędy tańczących dziewcząt w barwnych, ludowych strojach.
  2020-09-08 12:40:40

  Czternaście koncertów patriotycznych z cyklu „W moim sercu wolność gra”, zorganizowanych przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL), za nami. W najbliższą niedzielę (13.09) wolność zagra w kolejnych trzech miejscowościach - Czyżach, Sokółce i Małym Płocku. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 • Dzień Tradycji Rzeczpospolitej – „Husaria kontra Tatarzy” w PMKL

  plakat do wydarzenia Bitwa pod Hodowem
  2020-09-04 12:21:18

  Już w najbliższą sobotę (5.09) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) odbędzie się niezwykła lekcja historii dotycząca siedemnastowiecznej Polski. Będzie można podziwiać popisy husarzy, ich umiejętności jeździeckie i kunszt we władaniu bronią oraz rekonstrukcję bitwy pod Hodowem z 1694 r., nazywanej polskimi Termopilami. W tym roku organizatorzy zapraszają do oglądania transmisji online na profilu facebukowym instytucji. Początek transmisji o godz. 15.00.

 • „W moim sercu wolność gra”. Patriotyczne koncerty w Filipowie i Wiźnie

  Tańczące członkinie zespołu Kurpie Zielone.
  2020-08-28 15:41:56

  Za nami jedenaście koncertów patriotycznych z cyklu „W moim sercu wolność gra”, zorganizowanych przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL). W najbliższy weekend (29 i 30 sierpnia) wolność zagra w Filipowie i Wiźnie. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 • Tańcowała igła z nitką – po warsztatach czas na wystawę

  Zdjęcie kolorowego haftu na stroju ludowym.
  2020-08-20 09:17:43

  Zakończyły się warsztaty krawieckie – najważniejsza część projektu „Tańcowała igła z nitką” w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Uczestniczki zdobyły nowe, rzadkie umiejętności, szyły stroje ludowe. Od czwartku (20.08) efekty ich pracy można oglądać na wystawie w budynku szkoły z Kalinowa Solek na terenie skansenu. Otwarcie o godz. 12.00.

 • Koncert pieśni patriotycznych w Milejczycach i Tykocinie

  Występ zespołu ludowego.
  2020-08-19 10:14:33

  Przed nami kolejne koncerty patriotyczne w ramach akcji „W moim sercu wolność gra”. W najbliższy weekend (22 i 23.08) wolność zagra w Milejczycach i Tykocinie.

 • W moim sercu wolność gra! Przed nami kolejne koncerty patriotyczne

  Ilustracja do artykułu logo niepodległa.jpg
  2020-08-12 10:10:13

  Śpiewano już w Bielsku Podlaskim, Rutkach-Kossakach, Drohiczynie, Augustowie i Grodzisku. W najbliższy weekend (15-16.08) wolność zagra w Surażu, Supraślu, Suchowoli i Kolnie.

facebook