Dodana: 5 sierpień 2022 13:18

Zmodyfikowana: 5 sierpień 2022 13:18

Podlaskie ziołami pachnące w PMKL

Będą warsztaty wykorzystywania ziół w kuchni oraz w produkcji kosmetyków, prezentacja tradycji pszczelarskich, ale też pokazy tkania krajek. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) zaprasza w niedzielę, 14 sierpnia, na plenerową imprezę poświęconą tradycjom zielarskim regionu. Początek – godz. 11.

kwiatki w skrzynce-min.jpg

„Podlaskie ziołami pachnące” to najbardziej aromatyczny festyn etnograficzny w Podlaskiem. Atrakcji będzie mnóstwo: sprzedaż ziół, miodów, potraw regionalnych oraz jarmark sztuki ludowej. W ramach projektu „Spotkanie z dziedzictwem kulturowym wsi” odbędą się warsztaty zielarskie, garncarskie, tkackie i zabawkarskie. Zespoły ludowe z okolic Knyszyna i Moniek pokażą, jak dawniej wyglądały żniwa.

Tradycja w kuchni

Celem festynu jest  przypomnienie o tym, jak ważne były i są zioła w życiu mieszkańców wsi. Ich aromat i smak sprawiają, że stały się nieodłącznym elementem tradycyjnej kuchni, pachnącej rozmarynem i tymiankiem, chętnie dodawanymi do mięs, miętą, z której można przyrządzać nie tylko orzeźwiający napar, ale też aromatyczne desery i sosy, lubczykiem – znakomitą przyprawą do zup.

Wszechstronne zastosowanie 

Od wieków znane są również właściwości lecznicze ziół. Nasze prababki do leczenia problemów z żołądkiem używały piołunu, choroby skóry leczyły okładami z rumianku, rany przemywały naparem z pokrzywy.

Zioła znalazły zastosowanie również w wiejskiej obrzędowości. Rośliny poświęcone przez księdza w czasie Oktawy Bożego Ciała albo Święta Matki Boskiej Zielnej miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, zboże przed żarłocznością gryzoni, zwierzęta domowe i uprawy – przed złymi mocami.

Festyn „Podlaskie ziołami pachnące” jest współfinansowany ze środków europejskich. 


źródło: PMKL
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: UMWP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook