Dodana: 6 listopad 2019 09:36

Zmodyfikowana: 6 listopad 2019 09:36

Zabytkowa bryczka z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej wyruszyła w podróż... samochodem

W Niemczy, w województwie dolnośląskim odzyska dawny blask. Po przejściu gruntownego remontu w zakładzie zajmującym się renowacją tego typu pojazdów, wróci na wystawę „Środki transportu wiejskiego”. Będzie jej ozdobą. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ilustracja do artykułu Zabytkowa bryczka (2).jpg

Wystawa „Środki transportu wiejskiego” to przegląd pojazdów, których używali mieszkańcy podlaskiej wsi od końca XIX do połowy XX wieku. Są wśród nich, obok wozów czy sań, bryczki z okresu międzywojennego, typowe dla terenów północno-wschodniej Polski. Trafiły do muzeum w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia. Dziś pozyskanie tego typu zabytków w terenie jest już praktycznie niemożliwe.  

Większość bryczek z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej wymaga jednak gruntownej, a co za tym idzie – kosztownej renowacji. W tym roku, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, do którego wkład własny zapewnia Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, uda się wyremontować jedną, tę najbardziej zniszczoną. To tak zwana bryczka wolantowa, czterokołowa ze składanym kozłem. Ma drewniane nadwozie, siedzenia tapicerowane jasnobrązowym sztruksem. Można było do niej zaprzęgać jednego lub dwa konie.  Do muzeum trafiła z miejscowości Łopusze w gminie Drohiczyn. Skonstruowana w okresie międzywojennym, służyła właścicielom jeszcze latach 50-tych XX wieku.

Z Niemczy bryczka przyjedzie odmieniona. Wszystkie elementy metalowe zostaną oczyszczone z rdzy,  zabezpieczone przed korozją i pomalowane. Konserwatorzy oczyszczą i polakierują konstrukcję drewnianą, połamane części wymienią na nowe. Pojazd zyska nową tapicerkę. Dzięki dofinansowanemu przez ministerstwo projektowi „Podróże (do) przeszłości”, będzie perłą w kolekcji zabytkowych środków transportu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

  

 

źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook