Wakacje z twórcami sztuki i rzemiosła ludowego
W czasie wakacji Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) nie zwalnia tempa i już w najbliższą niedzielę (11.07) zaprasza na warsztaty rzeźbiarskie pod okiem znanego twórcy Marka Szyszki. Artysta pokaże, jak obchodzić się z drewnem, by przy pomocy dłuta, nadać mu wymarzony kształt.
WAKACJE Z TWÓRCAMI to cykl Rodzinnych Niedziel w skansenie podczas których warsztaty poprowadzą twórcy specjalizujący się w różnych dziedzinach sztuki ludowej i ludowego rzemiosła. Zajęcia odbędą się w najbliższą niedzielę (11.07). Początek zajęć o godz. 10, 12 i 14. Zapisać się można telefonicznie (509 336 816) lub e-mailowo (edukacja@pmkl.pl).
Marek Szyszko współpracuje z Podlaskim Muzeum Kultury nie od dziś. Nie tylko prowadzi warsztaty, ale też odtwarza obiekty tak zwanej małej architektury, jak kapliczki czy krzyże przydrożne, które można podziwiać zwiedzając skansen. Jest artystą wszechstronnym, ale jego największą miłością są rzeźby w drewnie, przeróżnych rozmiarów: od maleńkich świątków, które można postawić na półce po rzeźby plenerowe. W tej dziedzinie sztuki miał świetnego mistrza. Zmarły w ubiegłym roku Piotr Szałkowski z Sokółki, jeden z najbardziej znanych podlaskich twórców ludowych jest jego wujkiem.
Rzeźbiarz stał się rozpoznawalny jako artysta również dzięki drewnianym zabawkom, które tworzy z niewyczerpaną inwencją. Je również Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma w swoich zbiorach, wyeksponowane na wystawie „Dziecięce troski i beztroski. Dziecko w społeczności wiejskiej Podlasia na przełomie XIX i XX wieku”, którą można oglądać w chałupie z Dąbrowy-Moczydeł.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że pod okiem takiego nauczyciela warto zdobywać nowe umiejętności. Może podczas tych zajęć ktoś odkryje w sobie talent rzeźbiarski? Oferta PMKL jest o tyle atrakcyjna, bo cena zajęć to tylko 4,50 zł od osoby.
Już teraz można sobie zaplanować kolejne letnie niedziele. W ostatnią z lipcowych warsztaty garncarskie poprowadzi Mirosław Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej, a w pierwszą niedzielę sierpnia można będzie się nauczyć plecionkarstwa.
źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
oprac.: Paulina Dulewicz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: Paulina Tołcz/UMWP