Dodana: 23 czerwiec 2020 13:24

Zmodyfikowana: 19 październik 2020 13:59

„W moim sercu wolność gra”- koncert patriotyczny w Bielsku Podlaskim

Już w najbliższą niedzielę (28.06) o godz. 12.50 na placu przed kościołem pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim - pierwszy z trzydziestu koncertów patriotycznych, które Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Niepodległa. Z powodu pandemii publiczność będzie mniej liczna, ale wszystkie koncerty można będzie obejrzeć za pośrednictwem strony internetowej www.skansen.bialystok.pl.

Czerwony napis niepodległa.

„W moim sercu wolność gra” to przedsięwzięcie muzyczne z historią w tle. W trzydziestu miejscowościach województwa podlaskiego od Sejn i Filipowa po Drohiczyn będą się odbywać koncerty zespołów ludowych, a każdy z koncertów rozpocznie się kilkuminutową lekcją historii przypominającą najważniejsze wydarzenia w regionie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Wykonawcy to podlaskie zespoły ludowe  z bogatą tradycją i dużym dorobkiem: Kurpie Zielone, Klekociaki, Skowronki i Narwianie. W każdej z trzydziestu miejscowości wystąpi co najmniej jeden z nich, w wybranych - dwa.

Wśród uczestników projektu najstarszy i najsłynniejszy jest Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, który powstał w Białymstoku w 1953 roku. Zespół liczy dziś około stu osób. Działa przy Podlaskim Instytucie Kultury pod kierunkiem choreografa Mariusza Żwierki. Ma w swoim repertuarze tańce narodowe i utwory ludowe z wielu regionów Polski.

Rok młodszy od Kurpi jest zespół Narwianie. Jego członkowie to mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże. Grupa wykonuje muzykę ludową ale też piosenki biesiadne. Ma w swoim repertuarze dawne podlaskie obrzędy: sianokosy, wianek przedślubny, śmigus-dyngus.

Historia Klekociaków jest krótsza o niecałą dekadę. Ten wielopokoleniowy zespół powstał w 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach. Ma już w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. Wykonuje przede wszystkim pieśni, tańce i obrzędy podlaskie.

Najmłodszy z zespołów biorących udział w projekcie „W moim sercu wolność gra” są Skowronki działające od 1986 roku przy Zespole Szkół w Brańsku. Członkami są zarówno uczniowie jak też osoby pracujące. Zespół, od początku kierowany przez Mirosława Szymańskiego, koncertuje nie tylko w kraju, ale i za granicą, prezentując folklor z różnych regionów Polski.

Projekt rusza 28 czerwca, zakończy się 11 listopada - w dniu narodowego święta. Realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook