Dodana: 7 wrzesień 2021 09:06

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2021 09:06

„Smaki Podlasia” - pyszna i aromatyczna niedziela w PMKL.

„Smaki Podlasia” to cykliczna impreza plenerowa organizowana w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL). Pyszna i aromatyczna, ciesząca się dużym zainteresowaniem. Bohaterem festynu są kulinaria. Można je kupować, degustować i uczyć się przyrządzać. W tym roku tematem przewodnim będą potrawy z ziemniaków. Organizatorzy zapraszają do Skansenu w niedzielę, 12 września od godziny 11.00 do 17.00.

Widoczny napis białymi literam, warzywa, ziemniak w koronie, ser, mięsko oraz latające spodki

Pokazy kulinarne, sprzedaż produktów regionalnej kuchni, warsztaty, pokazy i konkurs na najsmaczniejszą potrawę to stałe punkty festynu etnograficznego Smaki Podlasia, ale każda z tych imprez ma swój temat przewodni.
Były już zboża czy mleko, w tym roku przyszedł czas na ziemniaka – warzywo popularne ze względu na dostępność, smak i wszechstronność, bo potraw z ziemniaków można przygotować mnóstwo.

Ale zanim, w postaci babki, kartaczy czy kiszki, ziemniaki trafią do naszych żołądków, trzeba je zasadzić, a kiedy wyrosną – zebrać i odpowiednio przechowywać, żeby starczyło na cały rok. Podczas festynu pokażemy nasze muzealia, dzięki którym można będzie prześledzić, jak zmieniały się narzędzia do uprawiania ziemniaków, sposoby ich przechowywania i przetwarzania.

 
Ziemniak będzie głównym bohaterem festynu, ale nie jedynym gdyż, podobnie jak kilka lat temu, w trakcie imprezy odbędzie się oficjalna inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Województwie Podlaskim. Nie mogło być inaczej, ponieważ tematem EDD są w tym roku Smaki Dziedzictwa. Wojewódzcy koordynatorzy z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego postawili na atrakcje związane z kuchnią żołnierską. Będą między innymi pokazy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych z różnych okresów naszej historii.


Na żadnym z festynów w PMKL nie może zabraknąć jarmarku sztuki ludowej i rękodzieła oraz występów zespołów ludowych. Na tegorocznych Smakach Podlasia również będzie można zrobić zakupy i posłuchać tradycyjnej muzyki z różnych zakątków regionu. Można będzie też posłuchać opowieści znanego białostockiego aktora Ryszarda Dolińskiego o niekoniecznie legalnej, ale starej tradycji wytwarzania trunków w naturalnej scenerii wystawy poświęconej bimbrownictwu i obejrzeć pokaz tłoczenia oleju. Czynne będą też niektóre wystawy stałe we wnętrzach zabytkowych budynków, między innymi wystawa wnętrza z okresu międzywojennego w chałupie z Czyż, której uroczyste otwarcie odbędzie się właśnie podczas festynu „Smaki Podlasia”. 

 

PROGRAM FESTYNU ETNOGRAFICZNEGO „Smaki Podlasia” 12.09.2021 r.

 

11.00-17.00 JARMARK SZTUKI LUDOWEJ I RĘKODZIEŁA

11.00-17.00 MOŻLIWOŚĆ ZWIEDZANIA WYSTAW:

  •  sztuka ludowa (dwór z Bobry Wielkiej);
  •  wystawa grafik Władysława Pietruka (dwór z Bobry Wielskiej);
  •  mechanizacja rolnictwa (stodoła z Redut);
  •  leśna bimbrownia;
  •  czasowa wystawa dotycząca uprawy i przetwórstwa ziemniaka (przy chałupie z Dąbrowy)

11.00-17.00 POKAZY I ZAJĘCIA ZWIĄZANE Z ZIEMNIAKIEM

  •  pokazy kulinarne wyrobu potraw ziemniaczanych;
  •  pokaz wyrobu i degustacja kisielu z mąki ziemniaczanej;
  •  pokaz prasowania i krochmalenia tkanin;
  •  olimpiada sportowa;
  •  zajęcia edukacyjne dla najmłodszych

11.00-17.00 POKAZY ZWIĄZANE Z KULINARIAMI

  • pokaz wyrobu cukierków i lizaków;
  • pokaz tłoczenia oleju lnianego (pokazy rozpoczynają się o pełnych godzinach)

11.00-17.00 POKAZY I WARSZTATY ORGANIZOWANE W RAMACH PIKNIKU KULINARNEGO INAUGURUJĄCEGO EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

  • wystawa „kuchnia w Wojsku Polskim w 1918-1939”;
  • wystawa „książki kucharskie XIX – XX w.”; diorama rekonstrukcyjna „wczesne średniowiecze”;
  • diorama „racje żywnościowe żołnierzy XXI w.”;
  • diorama rekonstrukcyjna „Chorągiew Komputowa Stefana Czarnieckiego”;
  • pokaz kawaleryjski;
  • degustacja potraw żołnierskich przygotowanych przez Stowarzyszenie Grupa Wschód

12.00 – OTWARCIE EKSPOZYCJI WNETRZA MIESZKALNEGO Z OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO, Z TERENÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNIEGO PODLASIA (CHAŁUPA Z CZYŻ)

12.00-17.00 WYSTĘPY ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH

12.00-17.00 KONKURS KULINARNY (REMIZA Z RUDKI)
(
12.00-14.00 – przyjmowanie potraw, po 14.00 – prace jury, między 16.00 a 17.00 ogłoszenie wyników konkursu na scenie przy remizie i wręczenie nagród)

13.00-14.30 WYSTĘP AKTORSKI RYSZARDA DOLIŃSKIEGO W LEŚNEJ BIMBROWNI

13.00-15.00 DEGUSTACJA ZIEMNIAKÓW Z PARNIKA I Z ŻARU (PRZY OGNISKU)

 

 

źródło: PMKL
oprac.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook