Dodana: 14 lipiec 2019 20:40

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2019 09:02

Pysznie, tradycyjnie i ludowo - smakowita niedziela w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Sery, miody, chleby, pączki, napitki, wędliny i inne smakołyki – kilkudziesięciu podlaskich wystawców prezentowało swoje wyroby w niedzielę (14.07) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Odbywały się tam Targi EkoSmaki Podlasia. Nawet kapryśna pogoda nie odstraszyła amatorów rodzimej tradycji i najwyższej jakości jadła – Skansen w Wasilkowie odwiedziło mnóstwo osób z całego regionu. Wśród gości byli też wicemarszałkowie Marek Olbryś i Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu Targi EkoSmaki Podlasia fot.UMWP (10).JPG

EkoSmaki Podlasia to targi produktów regionalnych i tradycyjnych charakteryzujących się wysoką jakością. Potwierdzeniem tej jakości są certyfikaty, nagrody oraz tytuły zdobyte przez ich producentów w różnych konkursach.
Wydarzenie jest znakomitą  promocją małych, lokalnych wytwórców, którzy opierają produkcję na surowcach dostępnych w regionie, a swoją działalność prowadzą z poszanowaniem środowiska naturalnego. 
EkoSmaki Podlasia to pierwsze tego typu impreza organizowana w ramach cyklicznego festynu Smaki Podlasia. Jej motywem przewodnim w tym roku było mleko. - Dawniej to własnie mleko i jego przetwory  było jednym z najważniejszych surowców jeśli chodzi o żywność  – mówił dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.
Przypomniał też, że gospodarstwa musiały być samowystarczalne i pod względem wytwarzania żywności i jej przetwarzania.
Dlatego w Skansenie można było zobaczyć starodawne bańki do przechowywania mleka, drewniane maselnice , ubijaki, garnce … Kto chciał spróbować swoich sił, mógł w tradycyjny sposób, pod okiem doświadczonych gospodyń np. ubić masło – chętnych nie brakowało.

Ogromną furorę, zwłaszcza wśród dzieci robiły wypasające się  na jednym z przysiółków krowy i kózki, które cierpliwie pozowały do zdjęć, dawały się głaskać, a zachęcone garścią przysmaków bawiły się z najmłodszymi gośćmi Skansenu. 

W ramach festynu Smaki Podlasia odbył się też konkurs kulinarny.
- Mamy trzy kategorie konkursowe: tradycyjna podlaska potrawa, tradycyjny napitek i ciesząca się największą  popularnością kategoria – najlepszy sernik – wyjaśniała koordynatorka konkursu, etnograf PMKL Aleksandra Pluta - Liczy się tradycyjny sposób przyrządzenia, wygląd, no i oczywiście smak.
Zwyciężczyniami konkursu zostały trzy panie: Elżbieta Szymulewska w kategorii „najlepszy sernik”, Anna Sienkiewicz w kategorii „tradycyjna podlaska potrawa” i Jolanta Makar w kategorii „tradycyjny napitek”.
 
Jednym z punktów wydarzenia było też seminarium "EkoSmaki Podlasia w praktyce", adresowane do producentów, przetwórców rolnych oraz innych podmiotów zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich z województwa podlaskiego. Seminarium dotyczyło  m.in. zagadnień związanych z certyfikowaniem produktów.

Przedsięwzięcie Targi EkoSmaki Podlasia  jest współsfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II  Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Link do strony - http://podlaskie.ksow.pl/.


ak
fot. UMWP
      PMKL

facebook