Dodana: 7 marzec 2019 11:29

Zmodyfikowana: 7 marzec 2019 11:29

Ptasie domki w ramach Rodzinnej Niedzieli w Skansenie

Na początku zimy pomagali dokarmiać ptaki, u progu wiosny będą im budować domki. Sezon lęgowy większości gatunków żyjących w Polsce przypada na jeden z wiosennych miesięcy, więc budki, które powstaną podczas Rodzinnej Niedzieli w Skansenie (10 marca, o godz. 12.00) mogą się przydać jeszcze w tym roku.

Ilustracja do artykułu budki zdjęcie.jpg

Tak jak podczas poprzedniego spotkania w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej poświęconego ptakom, na uczestników będą czekać sokolnicy i materiały, z których każda rodzina samodzielnie zbuduje budkę lęgową.

Od specjalistów z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia można się będzie dowiedzieć między innymi: w jakich miejscach najlepiej zawieszać budki, jak je mocować, w jaki sposób zabezpieczać ptasie domki przed drapieżnikami, których łupem mogą paść pisklęta. Sokolnicy opowiedzą również o wiosennych zwyczajach niektórych gatunków: o poszukiwaniu partnera i zalotach, o tym, z czego ptaki budują gniazda, jak wychowują młode.

Na początku lutego budowano w skansenie karmniki. Tym razem każda z rodzin otrzyma zestaw drewnianych elementów, z których wspólnymi siłami zbuduje budkę lęgową. Budki będą miały otwory o średnicy około 3 centymetrów co oznacza, że staną się idealnym mieszkaniem na przykład dla sikorek. Ptasie domki można będzie zabrać ze sobą, a wszystkich tych, którzy po pracy lubią się posilić przy ognisku, zachęcamy do przyjścia z prowiantem.

***

Rodzinna Niedziela w Skansenie „Ptasie domki”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela 10 marca 2019 r.
Godz. 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Czas trwania: ok. 60 min. (bez ogniska)
Dojazd: BKM linia 102 (przystanek Zajazd)
Zapisy: tel. 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl

facebook