Dodana: 29 lipiec 2020 11:24

Zmodyfikowana: 19 październik 2020 13:42

„Podlaskie Spotkania” online od soboty 1.08

W ramach festiwalu „Podlaskie Spotkania” wystąpi 5 zespołów ludowych z różnych zakątków Polski. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) zaprasza wszystkich miłośników folkloru do obejrzenia koncertu w wersji online, który odbędzie się w najbliższą sobotę (01.08) o godz. 17.

Trzy tańczące pary ubrane w stroje ludowe.

„Krakus”, „Wrocław”, „Raciborzanie”, „Promni” z Warszawy i gospodarze czyli „Skowronki” z Brańska” to znane zespoły pieśni i tańca, które zaszczycą Państwa w sobotni wieczór.

Zespół Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie „Krakus” jest najstarszą studencką grupą folklorystyczną w Polsce. Powstał w 1949 roku. Prezentuje oryginalny polski folklor, przetworzony i przystosowany do wymogów sceny. Ma w swoim repertuarze pieśni, tańce i obrzędy przedstawione w suitach: krakowskiej, śląskiej, rzeszowskiej, łowickiej, sądeckiej, lubelskiej, kieleckiej, żywieckiej i beskidzkiej, pokazujących bogactwo i różnorodność muzyki ludowej i piękno strojów. Członkami „Krakusa” są studenci Akademii Górniczo-Hutniczej i innych krakowskich uczelni. Przez ponad siedemdziesiąt lat zespół wystąpił ponad 4700 razy. Wielokrotnie zdobywał nagrody na festiwalach nie tylko w Polsce. Odbył 170 podróży zagranicznych. Był w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Azji, Afryce i obydwu Amerykach.

Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca "Wrocław" powstał w 1952 roku. Przez prawie siedem dekad śpiewało w nim i tańczyło około tysiąca osób z Wrocławia i innych miast województwa dolnośląskiego. Zespół tworzą artyści-amatorzy: uczniowie, studenci i osoby pracujące, dla których folklor stał się sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu.
Od początku działalności Zespół „Wrocław” dał ponad 2500 koncertów w kraju i za granicą, zaprezentował się między innymi we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA i Meksyku. Do wielu z tych państw bywał zapraszany wielokrotnie. Zdobył dziesiątki nagród i wyróżnień na krajowych, i międzynarodowych festiwalach. W swoim repertuarze ma tańce, pieśni i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Prezentuje też programy okolicznościowe, np. o charakterze patriotycznym w rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku.  Dziś tańczy w nim i śpiewa około 80 studentów SGGW i innych warszawskich uczelni wyższych, zaś muzykami kapeli są studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz instrumentaliści orkiestry „Sinfonia Varsovia”. Repertuar zespołu obejmuje artystycznie opracowane tańce, pieśni i melodie z szesnastu regionów centralnej, południowej i południowo wschodniej Polski oraz tańce narodowe: poloneza, kujawiaka, oberka, mazura i krakowiaka. Zespół „Promni” występuje na największych scenach Warszawy i całego kraju, a także za granicą, między innymi w Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Jugosławii, Kanadzie, Korei Płd. i Płn., Meksyku, Rosji, Tajwanie, Turcji, USA.

Gospodarzem festiwalu jest Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Skowronki". Jego założyciel, kierownik artystyczny Mirosław Szymański jest pomysłodawcą „Podlaskich Spotkań” - pierwszego na Podlasiu festiwalu folkloru o randze międzynarodowej. Grupa działa od 1986 roku przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami są uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci wyższych uczelni i osoby pracujące. Zespół ma własną kapelę i bogaty program artystyczny - od tańców narodowych po suity z wielu regionów Polski. Koncertuje na scenach krajowych i zagranicznych. Dał do tej pory ponad 1300 koncertów.

Festiwal „Podlaskie Spotkania” ma kilkunastoletnią tradycję. Do tej pory co roku brały w nim udział zespoły z całego świata. Tym razem z powodu pandemii na scenach w trzech podlaskich miejscowościach: w Bielsku Podlaskim, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie oraz w Brańsku zaprezentują się tylko zespoły polskie. Z tego samego powodu koncert w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie oglądać online z pośrednictwem na koncie PMKL na Facebooku. 

Zapraszamy: PMKL Facebook

źródło/fot.: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

red. Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook