Dodana: 9 czerwiec 2020 15:36

Zmodyfikowana: 19 październik 2020 14:02

PMKL zaprasza na długi weekend

Miejsce, w którym jest wszystko, co potrzeba - tak o Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) mówią jego stali bywalcy. Podbiałostocki skansen zaprasza podczas długiego czerwcowego weekendu nie tylko na spacery, ale i zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Muzeum czynne jest codziennie w godz. 10.00-18.00.

Drewniany dom kryty strzechą. Obok domu płot z glinianymi garnkami na sztachetach.

- Dlaczego warto nas odwiedzić? Bo tu jest wszystko, czego człowiekowi potrzeba do szczęścia w wolne dni u progu lata - przekonuje Iwona Zawadecka z PMKL. - Piękna, stara architektura otoczona zielenią i to zaledwie kilka minut drogi od Białegostoku. Zapraszamy! - dodaje.

Perełki Podlaskiego w jednym miejscu

Miejsce jest wyjątkowe, gdyż można tu zobaczyć zabytkową drewnianą architekturę wsi podlaskiej, którą współcześnie można podziwiać już tylko w muzeach na wolnym powietrzu. W skansenie znajdują się zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze. Jest też dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej - niejako wizytówka instytucji.

W trakcie pobytu w muzeum osoby spragnione kontaktu ze sztuką mogą obejrzeć niektóre wystawy. Otwarte dla zwiedzających są: „Środki transportu wiejskiego”, „Sochy, sierpy, stępy czyli o niegdysiejszym gospodarstwie”, „Dolinami rzek”, „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie”, „O pożytkach z gliny płynących”, „Leśna bimbrownia”, „Dawne leśnictwo na Podlasiu”, „Mechanizacja rolnictwa na podlaskiej wsi”, „Szkoła wiejska”, „Wnętrza dworskie” i „Sztuka Ludowa Podlasia”.

Zasady bezpieczeństwa

Ze względów bezpieczeństwa na terenie skansenu należy przestrzegać pewnych zasad. Liczba osób zwiedzających jednocześnie jedną wystawę nie może przekroczyć pięciu, a we wnętrzach budynków obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Należy zdezynfekować ręce przed wejściem na teren instytucji. Ponadto zwiedzający muszą utrzymywać między sobą minimum dwumetrowy dystans - nie dotyczy to rodziców z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

tekst i foto: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook