Dodana: 26 czerwiec 2020 11:37

Zmodyfikowana: 19 październik 2020 13:56

PMKL. Trwają prace nad mistrzowską tkaniną

„Mistrzowska tkanina” to projekt, który Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) realizuje w tym roku dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). W pracowni Lucyny Kędzierskiej, twórczyni ludowej, dwie uczennice zdobywają wiedzę i umiejętności tkackie. W ciągu dwóch miesięcy realizacji zajęć poznały już tajniki przędzenia wełny, przygotowania osnowy i samego tkania techniką dwuosnowową. Powstały już też pierwsze tkaniny. Zajęcia będą odbywały się do końca roku, a ich zwieńczeniem będzie wystawa prac twórczyni i jej uczennic.

Dwie kobiety przy krosnach.

Tkanina dwuosnowowa powstaje z wełny na tradycyjnych, ręcznych krosnach. Do tkania, używa się dwóch wątków w dwóch kolorach oraz dwukolorowej osnowy. Technika tkacka jest skomplikowana i czasochłonna. Charakterystyczne, kanciaste wzory prezentują m.in. motywy roślinne, zwierzęce, czy scenki rodzajowe z życia wiejskiej społeczności. Wzory wybiera się przy pomocy cienkiej listewki. Tkanina dwuosnowowa jest charakterystyczną dziedziną sztuki ludowej regionu.

Dofinansowany przez MKiDN kwotą 14 tysięcy złotych projekt „Mistrzowska tkanina” to szansa na przetrwanie pięknej, podlaskiej tradycji. Lucyna Kędzierska, wielokrotnie nagradzana za swoje prace tkaczka, przekazuje swoją wiedzę dwóm przedstawicielkom młodszego pokolenia. Jedna z nich pracuje w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, gdzie wykorzysta zdobyte umiejętności podczas zajęć edukacyjnych, druga zamierza zająć się tkactwem zawodowo. Będą zgłębiać tajniki tkactwa techniką dwuosnowową przez osiem miesięcy. Zwieńczeniem projektu stanie się wspólna wystawa tkanin mistrzyni i uczennic w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

PMKL to instytucja kultury podległa samorządowi województwa.

źródło i fot.: PMKL
oprac. Anna Augustynowicz

facebook