Pierwsze wiosenne kwiaty zakwitną w skansenie podczas najbliższej Rodzinnej Niedzieli
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej wiosennych klimatów ciąg dalszy. Zapraszamy całe rodziny na warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły. Ich największą zaletą jest to, że będą cieszyć oczy przez wiele miesięcy. Nie zwiędną. To kwiaty z bibuły – tradycyjna ozdoba wiejskich domów, szczególnie w okresie świątecznym. Warsztaty odbędą się w niedzielę 15 marca o godz. 12.00.
Kwiaty z bibuły były kiedyś najpopularniejszą ozdobą wnętrz wiejskich domów. Rozświetlały i wypełniały kolorami nieduże, słabo oświetlone pomieszczenia. Zakwitały przede wszystkim w okresie świątecznym i to, wbrew prawom panującym w przyrodzie, nie tylko na Wielkanoc czy Zielone Świątki, ale też na Boże Narodzenie. Dawniej ich wykonywaniem zajmowały się przede wszystkim kobiety. Spędzały wiele godzin odtwarzając z pamięci urodę maków, róż, rumianków czy chryzantem. Całymi bukietami zdobiły obrazy z wizerunkami świętych, pojedyncze kwiaty przypinały do ścian między oknami. To tradycja sięgająca drugiej połowy XIX wieku.
W niektórych regionach Polski bibułkowym kwieciem ozdabiano konie w orszakach weselnych i wieńce nagrobne na uroczystość Wszystkich Świętych, formowano girlandy, którymi przybierano krzyże i kapliczki przydrożne. Bez barwnych bibułkowych kwiatów nie byłoby słomianych pająków wieszanych na święta pod sufitem. Na Kurpiach do dziś są one nieodłącznym elementem palm wielkanocnych.
Kwiaty z bibuły to tradycja trochę już dziś zapomniana, a szkoda. Podczas warsztatów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie poznać technikę ich wykonania. Powstaną przede wszystkim krokusy i przebiśniegi – zwiastuny wiosny.
Po zajęciach można zostać na ognisku (prowiant we własnym zakresie).
Rodzinna Niedziela – „Zwiastuny Wiosny”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela 15 marca 2020 r.
Godz.: 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy: e-mail: edukacja@pmkl.pl
Tel.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24