Dodana: 7 kwiecień 2019 08:17

Zmodyfikowana: 7 kwiecień 2019 08:17

Palmy wielkanocne w ramach rodzinnych warsztatów

A może, zamiast kupować gotową palmę, warto zrobić ją własnoręcznie, spędzając czas z rodziną w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej? Taka okazja zdarzy się już w najbliższą niedzielę (7 kwietnia). Warsztaty poprowadzi Teresa Szuszko, rodowita Kurpianka, dlatego będziemy robić palmy wielkanocne charakterystyczne dla tego regionu, zdobione kwiatami z bibuły.

na zdjęciu palmy wielkanocne wykonane ręcznie stoją w wazonach

Palmy kurpiowskie to te najbardziej kolorowe. Bogactwo żywych barw, którymi wyróżniają się wśród palm z różnych regionów Polski zawdzięczają kwiatom z bibuły. Teresa Szuszko jest mistrzynią w ich wykonywaniu, zajmuje się tym od dzieciństwa. W najbliższą niedzielę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie nie tylko zobaczyć jak robi to mistrzyni, ale też spróbować swoich sił w zwijaniu kawałków bibuły tak, by powstały z nich kwiaty potrzebne do zdobienia palm. Bo przecież bez nich trudno sobie wyobrazić przygotowania do Wielkanocy. To jeden z symboli świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wspomnienie tłumów witających gałązkami palmowymi wjeżdżającego do Jerozolimy Chrystusa.

Święcenie palm w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień ma w Polsce kilkuwiekową tradycję. To zwyczaj wciąż żywy, chociaż większość z nas zastępuje palmy zrobione własnoręcznie gotowymi i traktuje je często jako element dekoracyjny towarzyszący świętom. Dawniej było inaczej. Ludzie przypisywali palmom magiczną moc. Postawione w oknie miały chronić domy przed uderzeniem pioruna, umieszczone za świętym obrazem - zapewniać domownikom zdrowie i dobrobyt. Najbliższa „Rodzinna Niedziela w Skansenie” to doskonała okazja, by przypomnieć sobie ludowe tradycje i spędzić czas z najbliższymi.    

Rodzinna Niedziela w Skansenie „Palmy Wielkanocne”
7 kwietnia 2019 r., godz. 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Czas trwania: ok. 60 min.
Ognisko dla chętnych (prowiant własny)
Zapisy: 509 336 816

mat. od org.

facebook