Noworoczne plany Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
Nowy Rok 2021 stwarza dla Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) kolejne wyzwania oraz możliwości. Zostaną uzupełnione zbiory, a organizowane wydarzenia będą transmitowane online za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zamierza wybudować kolejne drewniane budowle, które wzbogacą zbiory. Planowana jest też rozbiórka i przeniesienie takich obiektów jak chata z Brzozówki Ziemiańskiej, chałupy wiejskie z Plutycz oraz z Makówki koło Narwi. W sumie będą to trzy obiekty. Na terenie Skansenu zostanie w tym roku wzniesiona chałupa z Makówki i uzupełni ona sektor wschodni podlaskiego budownictwa.
Jak powiedział Przemysław Sianko z działu etnografii, od paru lat PMKL pozyskuje muzealia związane z dworem. Dodał, że dwa lata temu muzeum stało się właścicielem kościoła z miejscowości Seroczyn. Przypomniał, że w tym roku placówka planuje zakup wyposażenia do kościoła. Ponadto PMKL nabyło również dzwonnicę. Poza tym zaznaczył, że w 2021 roku zostanie rozbudowany sektor południowy podlaski, który zostanie również wyposażony o nowe eksponaty.
- Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w związku z pandemią planuje podobnie jak w ubiegłym roku dotrzeć do odbiorców poprzez transmisję wydarzeń online na terenie skansenu. Jako pierwsze zostaną pokazane widzom Zapusty, które odbędą się 14 lutego – powiedział dr Artur Gaweł, dyrektor PMKL.
PMKL w ramach wydarzeń online realizowało tego typu inicjatywy jak m.in. „Dni Tradycji Rzeczpospolitej” oraz „Podlaskie Spotkania z Folklorem”, które były pierwszymi cyklami transmitowanymi w mediach społecznościowych instytucji. Spotkało się to ze sporym odzewem internautów. Ponadto wydarzenie, które PMKL organizuje corocznie w marcu, „Kraszanki” ze względu na sytuację epidemiologiczną odbędzie się również online.
Tekst: Cezary Rutkowski
Fot. galeria PMKL