Dodana: 7 marzec 2020 18:01

Zmodyfikowana: 8 marzec 2020 19:27

Dzień Kobiet w stylu etno w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Najbliższa Rodzinna Niedziela upłynie na malowaniu chust. Inspiracją będą tradycyjne wełniane chusty w kwiatowe wzory, popularne w całej Polsce od lat międzywojennych. Dawniej jako kobiece nakrycie głowy, dziś – jako apaszka. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza do dworu z Bobry Wielkiej 8 marca o godz. 12.00.

Ilustracja do artykułu Konferencja Podlaska Oktawa Kultur-16.jpg

Tradycyjne wełniane chusty z charakterystycznymi kwiatowymi wzorami już pod koniec XIX wieku stały się elementem stroju ludowego, tyle że na Podhalu. Galicja była wówczas częścią Austro-Węgier, jednego z państw, gdzie na szeroką skalę produkowano tkaninę z wełny czesankowej owiec lub kóz tybetańskich. Chusty, w Małopolsce do dziś nazywane tybetkami, wytwarzano z takiej właśnie tkaniny. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku, kiedy zaczęły ją produkować także łódzkie fabryki, barwne nakrycia kobiecych głów stały się popularne w innych regionach Polski, między innymi na sąsiadujących z Podlasiem Kurpiach.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma takie chusty w zbiorach. Są uszyte z jednego kawałka materiału w kolorze czerwonym, zielonym, bordowym czy kremowym. Wzdłuż brzegów mają czasem nadrukowany ozdobny szlak z motywami roślinnymi, jak różyczki listki czy niezapominajki. W rogach widnieją wzory skomponowane z dużych, stylizowanych kwiatów - maków albo róż i właśnie one stały się inspiracją warsztatów etnodizajnu „Chusty malowane”. Każdy z uczestników otrzyma szablon z wzorem i farby do tkanin, by samodzielnie ozdobić chustę. Będzie jedyna w swoim rodzaju.
Temat zajęć nie jest przypadkowy. Druga z marcowych Rodzinnych Niedziel w Skansenie wypada 8 marca, w Dniu Kobiet. Po zrobieniu sobie albo komuś prezentu w postaci kolorowej chusty, można będzie miło spędzić czas przy ognisku. Warto przynieść ze sobą coś do jedzenia.

Rodzinna Niedziela „Chusty malowane”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin:
  8 marca 2020 r.
Godz.: 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy: e-mail: edukacja@pmkl.pl
Tel.: 85 743 60 82 lub 509 336 815

źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej 

facebook