Dodana: 7 październik 2019 08:40

Zmodyfikowana: 7 październik 2019 08:47

Operze i Filharmonii Podlaskiej nadano imię Stanisława Moniuszki

„Ojciec polskiej opery narodowej” został patronem największej instytucji kultury w Polsce północno-wschodniej. W uroczystości nadania Operze i Filharmonii Podlaskiej imienia Stanisława Moniuszki w piątek (4 października br.) wziął udział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, gościem honorowym wydarzenia była prapraprawnuczka kompozytora – Elżbieta Janowska-Moniuszko.

Ilustracja do artykułu 34_opera_191004.jpg

Tego niezwykłego wieczoru, jak określiła go dyrektor OiFP prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, gości uroczystości witał… Stanisław Moniuszko, a dokładniej jego popiersie ofiarowane przez Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i pełnomocnika rządu do spraw obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce.
Piątkowe uroczystości rozpoczął dźwięk kuranta ze „Strasznego dworu” S. Moniuszki, który towarzyszy widzom OiFP jako gong od otwarcia instytucji w 2012 r. oraz „Mazur” z tej samej opery  w wykonaniu Orkiestry i Chóru OiFP , a także zespołu „Kurpie Zielone”. Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście.
– Z ogromną radością i satysfakcją przyjmuję nadanie Operze i Filharmonii Podlaskiej imienia Stanisława Moniuszki. Był to bowiem artysta, który w swojej twórczości szczególną rangę nadawał polskiej muzyce narodowej – powiedział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Marszałek dziękując wszystkim inicjatorom inicjatywy, życzył, by nadanie Operze i Filharmonii Podlaskiej imienia Stanisława Moniuszki, było dla całego zespołu tej instytucji wspaniałą inspiracją do dalszego artystycznego oraz osobistego rozwoju.
Prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w liście przeczytanym przez Dariusza Piontkowskiego, Ministra Edukacji Narodowej, przypomniał, że rok 2019 został ogłoszony Rokiem Moniuszkowskim.
- Jestem przekonany, że za pośrednictwem Opery i Filharmonii Podlaskiego Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, której od dziś patronować będzie Stanisław Moniuszko, jego osoba i twórczość zyska szerokie uznanie, nie tylko w polskim społeczeństwie, ale wśród melomanów całego świata – pisał w liście minister.
Punktem kulminacyjnym piątkowego wydarzenia było odsłonięcie popiersia tego wielkiego kompozytora autorstwa artysty-rzeźbiarza Stefana Wierzbickiego.
Wśród gości piątkowej uroczystości znaleźli się m.in. Maciej Seniwa, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Adrianna Poniecka-Piekutowska, koordynatorka Biura Roku Stanisława Moniuszki, Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Sebastian Łukaszewicz, radny wojewódzki, przedstawiciele środowisk muzycznych, a także sygnatariusze porozumienia na rzecz budowy Opery.
Uroczystości związane z nadaniem imienia Stanisława Moniuszki OiFP poprzedziły premierę opery  „Halka” (wileńska).
ms

fot. Michał Heller
 
O nadaniu imienia Stanisława Moniuszko Operze i Filharmonii Podlaskiej przeczytać można na portalu Wrota Podlasia: - link do strony.

facebook