Dodana: 3 styczeń 2021 18:36

Zmodyfikowana: 20 styczeń 2021 15:12

Unikatowe maszyny parowe w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Mimo panującej pandemii, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu nie próżnuje. Do placówki dotarły trzy unikatowe maszyny parowe. Są to: angielska lokomobila przewoźna Ruston Proctor z 1898 r., niemiecki, stacjonarny silnik parowy Bergedorfer Eisenwerk z ok. 1893 r. i polski, stacjonarny silnik parowy Cegielski z 1901 r. Wszystkie maszyny są w pełni sprawne technicznie. Zakup był możliwy m.in dzięki wsparciu samorządu województwa podlaskiego.

Maszyna parowa Ruston_Proctor

Na razie trafiły na ekspozycje stałe, ale w przyszłości, z pewnością, będzie można zobaczyć ich pracę w trakcie pokazów. Zakup tak cennych muzealiów zwiększył kolekcję maszyn parowych w ciechanowieckim muzeum do 15 sztuk. Obecnie liczy ona 12 lokomobil i 3 silniki stacjonarne. Jest to największy w Polsce zbiór sprawnych maszyn parowych.  

Pozyskanie tak wartościowych eksponatów było możliwe dzięki uzyskaniu środków z programu Rozbudowa Zbiorów Muzealnych realizowanego w ramach programu grantowego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i dofinansowaniu zadania jako wkład własny przez samorząd województwa podlaskiego.  

Zapraszamy do obejrzenia nowych nabytków technicznych w formie wirtualnej, a w przyszłości do odwiedzenia Muzeum Rolnictwa w Ciechanwcu i obejrzenia ich „na żywo”.

 

źródło: Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu
oprac. Aneta Kursa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook