Dodana: 13 sierpień 2019 13:31

Zmodyfikowana: 14 sierpień 2019 15:09

Festiwale, festiwale – muzyczne, kulinarne, filmowe i literackie. Propozycje kulturalne na nadchodzący weekend

Amatorzy festiwalowych przygód bez przeszkód będą mogli je przeżyć w Podlaskiem podczas najbliższego weekendu. Fani rockowego brzmienia spotkają je w Szelmencie i Augustowie, kinomani odnajdą się w Suwałkach, smakosze w Korycinie, a wielbiciele literatury w Budzie Ruskiej. Oprócz tego koncerty muzyki barokowej oraz disco-polo na regionalnych festynach.

Ilustracja do artykułu szelment.jpg

Noto Fest - festiwal filmowy

14-17 sierpnia – Suwalski Ośrodek Kultury

Konkurs filmów krótkometrażowych (do 15 min), którego zwieńczeniem będzie uroczysta Gala Finałowa. Zwycięzcy zostaną wybrani przez profesjonalne Jury. Podczas festiwalu, poza filmami konkursowymi, prezentowane są  również starannie wyselekcjonowane dzieła polskiej oraz zagranicznej kinematografii. Pokazom towarzyszą wydarzenia festiwalowe, m.in. spotkania z artystami, warsztaty filmowe m.in. z Krzysztofem Zanussim,  panele dyskusyjne. Filmy zarówno w SOK, jak też w kinie plenerowym nad Zalewem Arkadia,

Strona festiwalu - NoFest.  

Wydarzenie na fb - link. 

Film:

 
Pod patronatem portalu wrotapodlasia.pl

 

 

AugustOFF Live Festiwal

15 – 18 sierpnia - Augustów

Augustowskie Placówki Kultury zapraszają na imprezę, która już od sześciu lat ma swoje miejsce w kalendarzu letnich imprez. AugustOFF Live Festiwal wystartuje już 15 sierpnia, co oznacza, że długi sierpniowy weekend upłynie w Augustowie pod znakiem dobrej muzyki – aż do 18 sierpnia kołysać nas będzie alternatywne brzmienie.

15 sierpnia Festiwal otworzy mocne brzmienie – koncert grupy Dezerter o godz. 21:00 w Klubie Iskra 2.0, czyli punkrockiem w najlepszym wydaniu. Drugiego dnia, 16 sierpnia - potańcówka na dechach w Amfiteatrze Miejskim, której przygrywać będzie Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a trzeciego dnia Festiwalu – 18 sierpnia na Białej Perle zagrają dwie formacje: żywiołowa, nie stroniąca od muzyki elektronicznej, poznańska grupa Nohono oraz znany już augustowskiej publiczności zespół Krůk z Kamilą Janiak w wokalu. Czterodniowe święto muzyki alternatywnej zamknie w niedzielę 18 sierpnia koncert na pokładzie statku – wystąpi  zespół The Dumplings.

Link do strony festiwalu Augustoff-live.

Wydarzenie na fb - festiwal Augustoff. 

Clip zespołu Dezerter:

 

Festiwal literacki Patrząc na Wschód

14-17 sierpnia 2019 r. – Buda Ruska nad Czarna Hańczą.

To impreza organizowana w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.

W tym roku podczas festiwalu będą miały miejsce premiery książek wydanych w wydawnictwie festiwalowym „Paśny Buriat”:

- antologii „Wygadane o Wschodzie”, w której zamieszczone są rozmowy m.in. z Małgorzatą Szejnert, Iloną Wiśniewską, Wojciechem Jagielskim i Marcinem Mellerem. To pokłosie spotkań autorskich z wyżej wymienionymi, jakie miały miejsce w ramach ubiegłych edycji festiwalu.

- premiera reportażu „Ludzkie klepisko. Historie z Pogranicza: Białorusi, Litwy i Polski” - Marcina Sawickiego.

- premiera książki „Kanał Augustowski i okolice” - Macieja Ambrosiewicza.

Goście tegorocznej edycji festiwalu: Paweł Smoleński, Krzysztof Czyżewski, Małgorzata Rejmer, Krzysztof Kopczyński i pokaz filmu „Dybuk”, Marcin Sawicki i premiera reportażu „Ludzkie klepisko. Historie z Pogranicza: Białorusi, Litwy i Polski”, Wojciech Górecki, Piotr Borowski i pokaz filmu „Koniec pieśni”, Szymon Hołownia, Michał Książek, Ziemowit Szczerek.

Link do profilu festiwalu na fb - Patrząc na Wschód.

Wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.

 

 

VII Międzynarodowy Festiwal Ars Musica 2019

15 sierpień – 13 październik - Suwałki 

Tegoroczne festiwalowe, muzyczne imprezy edukacyjno-artystyczne odbywają się dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w Roku Moniuszkowskim 2019.

Koncerty VII Międzynarodowego Festiwalu Ars Musica 2019 w Suwałkach:

- 15 sierpień - godz.19.00 - Koncert Inauguracyjny, Konkatedra pw. Św. Aleksandra w Suwałkach, wstęp wolny

- 20 sierpień - godz. 19.00 - Koncert Promocyjny, Sala Kamedulska, Hotel LOFT 1898 w Suwałkach, wstęp wolny

- 25 sierpień - godz. 18.00 - Gala Moniuszkowska, Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy, bilety

- 13 październik - godz. 19.00 - Koncert Finałowy, Konkatedra pw. Św. Aleksandra w Suwałkach,

Wstęp wolny.

Na wydarzenia festiwalowe składają się także międzynarodowe i ogólnopolskie muzyczne imprezy artystyczno-edukacyjne, wspierane m.in. przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Są to: XIV Ogólnopolski Kurs Wokalny – Warsztaty Operowe prowadzone przez wybitnego artystę i pedagoga wokalistyki prof. Bogdana Makala, a także VII Ogólnopolskie Seminarium Sztuki Aktorskiej prowadzone przez Marka Cichuckiego, aktora filmowego teatralnego i telewizyjnego.

Tematem przewodnim kursów i seminarium jest praca nad przygotowaniem adaptacji scenicznej wybranych fragmentów mało znanej opery komicznej Stanisława Moniuszki (libretto Aleksander Fredro) „Nowy Don Kiszot – czyli sto szaleństw” w międzynarodowej, młodzieżowej obsadzie.

Link do strony wydarzenia.
Przy stole na Grodzisku – Festiwal Miejscowego Jadła

15 sierpień – godz.13.00 - Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna. 

To podróż kulinarna do czasów Słowian po czasy teraźniejszej kuchni regionalnej słynącej z serów korycińskich. 

Podczas imprezy będą odbywały się warsztaty kuchni regionalnej, podczas których uczestnicy będą mogli aktywnie uczestniczyć wykonując samodzielnie np. mielenie ziaren żarnem obrotowym, żarnem nieckowatym, wykonanie mieszanek ziołowych do naparów zdrowotnych i herbatek. Pokazy piwowarstwa domowego poprowadzi Czesław Dziełak - dwuktorny Grand Champion w Konkursie Piwowarstwa Domowego oraz wielokrotny zdobywca nagród w tej dziedzinie.

Warto też przyjrzeć się procesowi produkcji sera korycińskiego, który zostanie pokazany od mleka po ser. Połączone to będzie z degustacjami rożnych smaków sera.

Ponadto tego dnia będzie obchodzony Jubileusz Chóru Epoka. Z tej okazji wystąpi Polski Zespół Grodzieńskie Słowiki. Uroczystości zakończą się Międzypokoleniową Biesiadą na Grodzisku.

Wydarzenia finansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Wydarzenie na fb, program szczegółowy – link do strony

 

 

Szelment Festival

16 sierpnia – WOSiR Szelment, scena u podnóża Jasionowej Góry.

Festival startuje od godziny 18.00 na scenie zagrają Bright Ophidia, Twinpix i gwiazda wieczoru - Zespół IRA

Dodatkowo organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek w tym m.in.: II edycja wojny balonowej a także przeloty balonem, gry i zabawy dla całych rodzin, stoiska regionalne oraz  wszystkie letnie atrakcje WOSiR Szelment: park linowy, ścianka wspinaczkowa, minigolf, narty wodne oraz water-tubing.

Szelment Festival 2019 kończy się wieczorną dyskoteką pod gwiazdami, która potrwa do godziny 23.00.

Clip zespołu IRA:

Wydarzenie na fb - Szelment Festiwal. 

Strona organizatora: http://wosir-szelment.pl/szelment-festival-16-08-2019-r/

 

 

X lat Towarzystwa Przyjaciół Sokola z ASEM w rękawie

17 sierpnia 2019 r. o godz. 17:00 – Dom Ludowy, Sokole

Podczas imprezy liderzy stowarzyszenia podsumują działalność organizacji a na zakończenie zagra zespół AS. 

1 sierpnia 2009r spotkała się grupa założycielska  składająca się z mieszkańców wsi Sokole i podjęła decyzję o powołaniu stowarzyszenia. W wyniku  głosowania zgodnie przyjęto, że stowarzyszenie nazywać się będzie Towarzystwo Przyjaciół Sokola. Od tej pory stowarzyszenie dba o zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego oraz rozwój tej małej wsi, położonej w gminie Michałowo na skraju Puszczy Knyszyńskiej.Pierwsze projekty realizowano w zrujnowanym obiekcie Domu Ludowego im.I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, który w latach 2011-2012r przeszedł kapitalny remont dzięki funduszom unijnym i gminy Michałowo.

Stowarzyszenie wydało aż sześć pozycji poświęconych historii Sokola, zrealizowali 14 projektów (wspartych w ramach konkursu ofert na zadania zlecone) w tym 2 projekty unijne. Były wśród nich min: Wieczór z legendą, Powroty do przeszłości, Jesteśmy stąd, Dawne zabawy wiejskie, Scheda, korzyści czy kompleksy, W karczmie pod sokołem, Saga rodów sokolskich i inne.

Wstęp wolny. 

 

Festyn św. Bartłomieja w Kuleszach Kościelnych

18 sierpień – godz.12.00 – Kulesze Kościelne

Festyn rozpocznie się uroczystą mszą Dożynkową w kościele. Na festynie wystąpią dzieci i młodzież z gminy Kulesze Kościelne, a także zespoły: Kulesianki Band, Rokietnica i Horyzont. Strażacy z OSP w Kuleszach Kościelnych zaprezentują pokaz swoich umiejętności, odbędzie się też parada motocyklistów. Gwiazdami wieczoru będą zespoły disco-polo: Kometa, Diadem i Joker. A festyn zakończy pokaz sztucznych ogni.

Wydarzenie pod patronatem portalu wrotapodlasia.pl
Koncert z cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"

18 sierpnia – Białystok - o godz. 20.30 w Starym Kościele Farnym. 

Fundacja "Pro Anima" przygotowała kolejną ucztę muzyczną, której dźwięki przeniosą słuchaczy w świat sprzed ponad trzech stuleci. W murach Starego Kościoła Farnego, w niedzielę 18 sierpnia 2019 r. o godz.20.30, odbędzie się koncert, w którym w muzycznym kontinuum spotkają się perła polskiego baroku – kompozycja Bartłomieja Pękiela „Missa Concertata La Lombardesca” oraz chorał gregoriański. Unikalne w swej urodzie dzieło polskiego kompozytora, kapelmistrza kapeli królewskiej, a następnie kapeli katedralnej na Wawelu, usłyszeć będzie można w wykonaniu artystów z całej Polski wchodzących w skład Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto". W starej Farze zabrzmią zatem dawne instrumenty - m.in. barokowe skrzypce, wiolonczela, puzony i pozytyw (małe organy), pięknie zespolone z głosami śpiewaków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki renesansu i baroku. Chorał gregoriański wykonają muzycy zespołu Schola Gregoriana Sancti Casimiri pod kierownictwem Mariusza Perkowskiego. Całość poprowadzi dyrygent Anna Moniuszko.

Wstęp wolny.

 

 

XX Tykocińska Biesiada Miodowa

17-18 sierpnia - Tykocin, Plac Stefana Czarnieckiego i ul. Złota.

17 sierpnia - uroczyste otwarcie o godz. 13:00, po nim prezentacja pasiek, produktów tradycyjnych oraz twórców ludowych Podlasia, Kurpi i Litwy oraz występy zespołów folklorystycznych, a wieczorem Miodowa Gala Disco. Biesiadzie biesiadzie towarzyszy Festiwal Piw Polski i Litwy.

18 sierpnia - w ramach Biesiady - odbędzie się Kiermasz zdrowej żywności i rękodzieła „NATURA I MY”. Na stoiskach wystawienniczych swoją ofertę zaprezentują producenci lokalni. Ponadto przewiduje się indywidualne konsultacje z dietetykiem połączone z analizą składu ciała, pokaz kulinarny, polegający na przygotowaniu dań ze zdrowej żywności, warsztaty pieczenia chleba i robienia serka z ziołami, a także konkurs kulinarny dla wystawców.

W roli imć Jana Onufrego Zagłoby herbu Wczele wystąpi zacnie rok już dwudziesty mistrz Ryszard Doliński– aktor BTL.

Link do wydarzenia na FB: wydarzenie.

facebook