Dodana: 7 grudzień 2021 15:51

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2021 15:54

„Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”. Niezwykłe miejsce do życia opowiedziane na zdjęciach

Album prof. M. Konarzewskiego i dr. J. Kupryjanowicza pt. „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej” to opowieść o niezwykłej roślinności oraz dostojnych mieszkańcach puszczy ukazana w formie unikatowych fotografii. Przenikanie się świata przyrody ze światem człowieka przybliżone zostanie w czasie prezentacji zdjęć oraz spotkania z autorami w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku w piątek, 10 grudnia o godz. 17. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Pałac Branickich i ogrody

Puszcza Knyszyńska od wieków zachwyca przyrodników, pasjonatów przyrody, turystów. W latach 50. XX wieku pod jej wrażeniem byli profesorowie utworzonej Akademii Medycznej w Białymstoku. Pierwszy rektor AMB - prof. Tadeusz Kielanowski ostateczną decyzję o budowie Uczelni podjął spacerując pośród supraskich sosen. Zaś prof. Witold Sławiński – biolog i botanik poświęcił się badaniom nad przyrodą doliny rzeki Supraśl i odkrył złoża borowiny. To On patronuje dziś Parkowi Krajobrazowemu Puszczy Knyszyńskiej, o którym w dniu 10 grudnia 2021 roku opowiadać będzie dwóch niezwykłych przyrodników i autorów albumu „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej: prof. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii UwB oraz dr Janusz Kupryjanowicz z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Podczas spotkania z autorami dowiemy się o niezwykłych walorach przyrodniczych Puszczy Knyszyńskiej. Dzięki świetnym ujęciom, które Panowie mogli uzyskać, po przemierzeniu tysięcy kilometrów wzdłuż zakamarków lasów, pól, bagien goście będą mogli z bliska przyjrzeć się puszczańskim łąkom, a nawet zajrzeć do świata owadów, jeleni, czy żubrów. W albumie znalazło się 300 starannie wybranych zdjęć.

Wybrane fragmenty albumu można zobaczyć na stronie albumpk.uwb.edu.pl – to jedynie namiastka tego co znajduje się w   wersji papierowej, starannie przygotowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku. Album z autografem autorów będzie można nabyć po spotkaniu. 

Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook