Dodana: 8 grudzień 2015 20:44

Zmodyfikowana: 10 grudzień 2015 13:48

E-edukacja. Wystartowała Podlaska Platforma Edukacyjna

Scenariusze zajęć, materiały dydaktyczne, dziennik elektroniczny, możliwość tworzenia prezentacji edukacyjnych, szkolenia on-line, a nawet rozkład jazdy autobusów szkolnych w poszczególnych gminach – to tylko część tego, co można znaleźć pod adresem ppe.wrotapodlasia.pl .

Ilustracja do artykułu 20151208122352_IMG_9680_resized_0.JPG

8 grudnia 2015 r. w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku odbyła się konferencja inaugurująca działalność Podlaskiej Platformy Edukacyjnej.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, z-ca dyrektora Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, wojewódzki koordynator PPE Zdzisław Babicz, reprezentanci CEN w Suwałkach i ODN w Łomży, odpowiedzialni za realizację projektu pracownicy Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP. 
Wśród gości nie zabrakło nauczycieli, metodyków, dyrektorów szkół i przedstawicieli jednostek edukacyjnych - bo Podlaska Platforma Edukacyjna to projekt skierowany  przede wszystkim do nich.

-Dzisiejsza konferencja jest pewnym podsumowaniem, ale także wytycza  działania na najbliższe lata w zakresie e-edukcji – mówił Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk – Otrzymaliśmy nowe narzędzie do pracy dydaktycznej.  Wszystko co jest nowe, szczególnie w sferze szeroko pojętej informatyki może wzbudzać obawy, ale każdy kto z tych nowoczesnych narzędzi korzysta, podkreśla, że po często żmudnym i pracowitym etapie oswajania się, poznawania strony technicznej, następuje kolejny etap, w którym odkrywa się jak bardzo te nowoczesne narzędzia są pomocne  w pracy dydaktycznej.– dodał.

Platforma edukacyjna to część to część większego projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – cz. II, administracja samorządowa”, w ramach którego powstał już Cyfrowy Urząd czy nowa witryna portalu informacyjnego www.wrotapodlasia.pl


- Dzisiaj spotykamy się w obszarze e-edukacji – mówiła dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP Agnieszka Aleksiejczuk - To jest również część realizowanego przez nas programu rozwoju społeczeństwa informacyjnego w województwie  podlaskim E –podlaskie.

W ramach tego przedsięwzięcia Urząd Marszałkowski zbudował niezbędną infrastrukturę teleinformatyczną, wyposażył 121 szkół biorących udział w projekcie w niezbędny sprzęt i oprogramowanie.
Teraz do korzystania z Platformy zaprasza wszystkie zainteresowane współpracą  jednostki edukacyjne z województwa podlaskiego. Dostęp do platformy jest bezpłatny.

- Z tego oprogramowania, które Urząd Marszałkowski wspólnie z Centrum Edukacji Nauczycieli oddaje do użytku, mogą korzystać wszystkie placówki podległe samorządom.
Przyłączającym się szkołom udostępniamy oprogramowanie, natomiast samorządy muszą zapewnić im sprzęt-
podkreślała Agnieszka Aleksiejczuk.

Merytoryczną pieczę nad Podlaską Platformą Edukacyjną, decyzją zarządu województwa będzie sprawowało Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łomży oraz Biblioteką Pedagogiczną w Łomży.

Zastępca dyrektora białostockiego CEN-u wskazywał  zalety platformy.
-Jest tam baza placówek oświatowych w województwie, oferty szkoleniowe placówek prowadzących szkolenia dla nauczycieli, znajdziemy tam zbiór zasobów edukacyjnych.
Za pośrednictwem platformy można korzystać z e-learningu, są tam również narzędzia dotworzenia prezentacji edukacyjnych – mówił.

Jak podkreślał, PPE ułatwi nauczanie nowoczesnym metodami, jako przykład podał strategię odwróconej szkoły (uczeń zdobywa wiedzę w domu, korzystając z materiałow przygotowanych i udostępnionych przez nauczyciela, a w szkole następuje przetworzenie i ugruntowanie informacji- przyp.red.).
- Współczesna szkoła wymaga nowoczesnych metod nauczania – podkreślał Zdzisław Babicz – Tylko tak nauczyciel podtrzyma kontakt z uczniem i będzie mógł go edukować.
Jeśli dzieci potrafią poruszać się znakomicie  w tym cyfrowym świecie to dlaczego szkoła ma tego nie robić? Powinniśmy zapoznawać nauczycieli możliwościami, które stwarza technologia informacyjna. Nauczyciel prowadząc lekcję nie powinien bazować tylko na prezentacjach w Power Point. Powinien wzbogacać tradycyjne, często bardzo efektywne metody tymi nowoczesnymi.  

Zdzisław Babicz zachęcał także do współtworzenia Podlaskiej Platformy Edukacyjnej, bo jak podkreślał, forma strony nie jest ostateczna.
Liczy na to, że to będzie „żywy organizm”, rozwijający się, modyfikowany zgodnie z sugestiami użytkowników.

Takim wstępem do współpracy ma być ogłoszony podczas konferencji konkurs na materiał edukacyjny wytworzony za pomocą narzędzia WTB Express.

- Jest to narzędzie do tworzenia zawartości kursów e-learningowych. Pozwala robić prezentacje edukacyjne, wstawiać różnego rodzaju multimedia. Pozwala także na stworzenie stron ćwiczeniowych z testami z zadaniami interaktywnymi – mówił Zdzisław Babicz.

Centrum Edukacji Nauczycieli zachęca nauczycieli do udziału w szkoleniach z zakresu obsługi i użytkowania Podlaskiej Platformy Edukacyjnej.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się ze stroną ppe.wrotapodlasia.pl

Zobacz także: RELACJA TV

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook