Dodana: 12 październik 2018 14:43

Zmodyfikowana: 13 październik 2018 10:56

Dziennikarki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich z wizytą w Podlaskiem

W czwartek, 11 października trzydniową wizytę w województwie podlaskim rozpoczęły dziennikarki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wizyta odbywa się w związku z Wystawą Światową EXPO 2020, której gospodarzem będzie Dubaj. W piątek,12 października z dziennikarkami spotkali się marszałek Jerzy Leszczyński i członek zarządu Stefan Krajewski. Goście z Bliskiego Wschodu reprezentują trzy duże tytuły prasowe: albayan – oficjalne czasopismo władz Dubaju, The National – anglojęzyczny tytuł wydawany w Abu Zabi oraz Gulf News – jeden z najważniejszych dzienników na Półwyspie Arabskim.

Ilustracja do artykułu royal 19.jpg

Po sukcesie podlaskiej prezentacji w 2015 roku w Mediolanie, Województwo Podlaskie zamierza zaprezentować swoje walory również w Dubaju. Prezentacja nawiązywać będzie do hasła „Podlaskie zasilane naturą”, które od trzech lat  jest motywem przewodnim wszystkich działań promocyjnych podejmowanych przez samorząd województwa.

- Wizyta dziennikarzy z Bliskiego Wschodu to najlepsza okazja do przybliżenia województwa i jego największych atutów odbiorcom z Bliskiego Wschodu – podkreśla Jerzy Leszczyński – Marszałek Województwa Podlaskiego. Nasz region ma wiele do pokazania i jestem przekonany, że dzięki tej wizycie stanie się bardziej rozpoznawalny w krajach arabskich. Bardziej, ponieważ podlaskie firmy już dzisiaj z powodzeniem nawiązują współpracę z kontrahentami z tej części świata. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o luksusowych jachtach produkowanych w augustowskich stoczniach, czy produktach z branży medycznej.

-  Chcemy wykorzystać szansę jaką stwarza EXPO do promocji województwa podlaskiego. Coraz więcej osób z Polski podróżuje do Dubaju, chcielibyśmy żeby również mieszkańcy Dubaju poznali Podlaskie i zaczęli je częściej odwiedzać. Ale województwo wyróżnia się nie tylko ofertą turystyczną. Mamy największą na świecie plantację borówki amerykańskiej, w której stosowane są najnowocześniejsze na świecie technologie, w tym polegające na rozpędzaniu chmur gradowych. Mamy przetwórnię łososia, która eksportuje produkty na cały świat, ale nie zapominamy o tradycyjnych recepturach. Nowoczesne technologie to również oblicze województwa podlaskiego – dodaje Stefan Krajewski.

Wizyta w Podlaskim będzie również zachętą do odwiedzin polskiego pawilonu w Dubaju. Goście poznają największe walory przyrodnicze Podlaskiego, jego bogactwo kulturowe, nowoczesne technologie oraz produkty naturalne. Warto podkreślić, że wiele z punktów wizyty zostało do niej wprowadzonych na specjalne życzenie dziennikarzy. To nie tylko największe atrakcje turystyczne, ale też spotkania z osobami, które z powodzeniem prowadzą działalność na terenie regionu.

Pierwszego dnia, wieczorem dziennikarki miały okazję uczestniczyć w pokazie mody przygotowanym przez białostocką projektantkę Elwirę Horosz oraz poznać bogatą historię podlaskich Tatarów. Kolejne dni wizyty upłyną pod znakiem prezentacji bogactwa przyrodniczego regionu i sposobów jego wykorzystywania. Dziennikarze odwiedzą m.in. Białowieski Park Narodowy, fabrykę drewnianych modułów mieszkalnych Unihouse, poznają kosmetyki naturalne firmy Svoje oraz produkty spożywcze spółki Szarłat.

Wyjątkowe emocje towarzyszyć będą wizycie w Kruszynianach, gdzie zorganizowany zostanie specjalny pokaz łucznictwa konnego z udziałem mistrzyni Anny Sokólskiej oraz degustacja produktów kuchni tatarskiej.

Misja dziennikarska ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich organizowana jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Podlaską część wizyty przygotowuje Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dep.Współpracy z Zagranica i Promocji UMWP

facebook