Dodana: 30 czerwiec 2009 11:43

Zmodyfikowana: 30 czerwiec 2009 11:43

Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!

Rozpoczęła się piąta edycja kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!”, której organizatorami są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Od pięciu lat priorytetem akcji jest dążenie do zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

- Nasza kampania społeczna ma już sporo doświadczeń. Mamy wspaniałych patronów i sympatyków. Rośnie zainteresowanie mediów i opinii publicznej bezpieczeństwem na przejazdach. Najważniejsze grupy, do których kierujemy przesłanie kampanii to kierowcy oraz młodzież, uczniowie, którzy za kilka czy kilkanaście lat usiądą za kierownicami ze świadomością, że przejazd to miejsce, gdzie trzeba szczególnie uważać. - akcentuje Teresa Żochowska, zastępca dyrektora ds. eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku.

Kampania promująca bezpieczeństwo na drogach kolejowych zainicjowana została rozstrzygnięciem konkursu plastycznego w trakcie trwania Dni Techniki Kolejowej. W tym roku do komisji wpłynęło 14 prac. Laureatami zostali:

I miejsce
Natalia Masłowiecka lat 9
Nauczyciel: Małgorzata Salej
Szkoła Podstawowa w Kleosinie

II miejsce
Kinga Popławska lat 9
Nauczyciel: Małgorzata Salej
Szkoła Podstawowa w Kleosinie

III miejsce
Cezary Stachurski  lat 8
Nauczyciel: Małgorzata Besztak
Szkoła Podstawowa Nr 21
w Białymstoku

Analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie naszego kraju wskazują, iż około 98 % wypadków na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy. Główną ich przyczyną na przejazdach kolejowych jest niestosowanie się przez kierujących do przepisów drogowych, tzn. przejeżdżanie w czasie nadawania sygnału do zatrzymania, przejeżdżanie przy opuszczających się rogatkach lub nie zatrzymywanie się przed znakiem stop. Samochód nie ma żadnych szans w spotkaniu z wielotonowym składem pociągu, a kierowcy i pasażerowie najczęściej nie przeżywają zderzenia.

Dane z terenu województwa podlaskiego:
2008 r.:
226 wypadków na przejazdach kolejowych - 40 osób poniosło śmierć, 86 osób zostało rannych;
2009 r. (5 m-cy): 93 kolizje na przejazdach - 17 ofiar śmiertelnych, 42 odniosły obrażenia

To właśnie kampania "Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!" ma uświadamomić zarówno kierowcom, jak i pasażerom jak wiele zależy od ich jednostkowych reakcji na drogach. Policjanci, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, funkcjonariusze Straży Granicznej, harcerze oraz główni organizatorzy kampanii - pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych w Białymstoku akcentują:

ZATRZYMAJ SIĘ PRZED KAŻDYM PRZEJAZDEM!
POCIĄG NA SKRZYŻOWANIU LINII KOLEJOWEJ Z DROGĄ MA ZAWSZE PIERWSZEŃSTWO: Z POZYCJI SIŁY I MOCY PRAWA!

Maszynista widząc, że na przejazd wjechał samochód, może jedynie uruchomić hamulec i czekać na zderzenie.

- Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych na całym świecie jest współną sprawą wszystkich, którzy mogą mieć na nie wpływ - zarówno kolei, policji, administracji, samorządów, zarządców dróg, organizacji społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli. - podkreśla Teresa Żochowska.

Kampania „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!” zdobyła uznanie organizatorów 3. edycji Konkursu Inicjatyw Bezpieczne drogi, w którym otrzymała 2-gą nagrodę. Akcja została także zauważona i wysoko oceniona przez środowisko Public Relations w 2000 r. na kongresie PR w Rzeszowie, gdzie uzyskała nagrodę główną "Mocni wizerunkiem 2008".

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję "Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!" i podniesienia stanu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Więcej o kampanii „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook