Dodana: 13 luty 2007 07:53

Zmodyfikowana: 13 luty 2007 07:53

Zostań doradcą zawodowym

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku rozpoczęła realizację projektu „Nowe kwalifikacje - nowa przyszłość. Studia podyplomowe dla pracowników instytucji rynku pracy”.

Głównym działaniem w projekcie jest realizacja bezpłatnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych na dwóch kierunkach - Poradnictwo zawodowe oraz Orientacja i pośrednictwo pracy.

WSAP od kilku lat konsekwentnie wspiera poradnictwo zawodowe w regionie.

Koordynowane przez uczelnie Regionalne Porozumienie na rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego, sieć Ośrodków Karier działających w 56 szkołach ponadgimnazjalnych oraz kształcenie doradców zawodowych to tylko niektóre z działań.

Ukończenie Podyplomowych studiów orientacji i poradnictwa zawodowego uprawnia do posługiwania się tytułem „doradcy zawodowego”.

Cele szczegółowe Studiów obejmują przygotowanie słuchaczy do samodzielnego prowadzenia profesjonalnej praktyki doradczej bazując na:

znajomości podstaw teoretycznych, prawnych, rozumienia istoty i zasad funkcjonowania poradnictwa zawodowego,

opanowaniu warsztatu oraz metodyki pracy doradcy zawodowego w tym poradnictwa indywidualnego, poradnictwa grupowego, planowaniu kariery zawodowej, informacji edukacyjnej i zawodowej,

poznaniu zasad etycznych oraz umiejętności społecznych w pracy doradcy,

wiedzy z zakresu aktywnych sposobów poszukiwania pracy, zarządzania zasobami ludzkimi oraz umiejętności korzystania z nowoczesnych mediów w procesie nauki i pracy,

znajomości europejskiego rynku pracy oraz programów i inicjatyw wspierających poradnictwo w krajach UE,

doskonaleniu umiejętności pracy oraz stosowaniu odpowiednich metod wykorzystywanych w poradnictwie zawodowym - grupowym i indywidualnym - do pracy z różnymi grupami klientów instytucji rynku pracy z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta.

Uczestnikiem studiów może być osoba, która legitymuje się wyższym wykształceniem (co najmniej studia pierwszego stopnia) i spełnia równocześnie następujące warunki:

a) jest pracownikiem Publicznych Służb Zatrudnienia, Ochotniczych Hufców Pracy, Agencji Zatrudnienia lub Instytucji Szkoleniowych;

b) jest zatrudniona na postawie umowy o pracę (na czas nieokreślony lub na czas określony) lub umowy cywilno-prawnej (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Staż pracy w instytucjach rynku pracy nie może być krótszy niż:

- 3 miesiące - w przypadku umowy o pracę;

- 12 miesięcy w ciągu ostatnich trzech lat - w przypadku umów cywilno-prawnych;

c) zgłasza z własnej inicjatywy chęć uczestnictwa w ofercie projektu;

d) wyraża zgodę na uczestnictwo w projekcie poza godzinami pracy.

Studia trwają od stycznia 2006r. do czerwca 2008r. i finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach SPO RZL.

Innowacją realizacji programu będą 3 zjazdy w terenie, które przyczynią się do pogłębienia integracji grupy oraz środowiska doradców zawodowych i pośredników pracy oraz umożliwią przećwiczenie nabytej wiedzy teoretycznej w praktyce. Ponadto w projekcie zostaną stworzone narzędzia dla doradców zawodowych do pracy indywidualnej z klientem (testy, scenariusze zajęć itp.).


Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.wsap.edu.pl <http://www.wsap.edu.pl> w dziale studia podyplomowe oraz w Biurze Projektu, Białystok ul. Dojlidy Fabryczne 26 pokój 17A, tel. 085/743-13-93 lub 085/732-26-09, wew. 122.

Projekt realizowany jest w ramach SPO RZL, działanie 1.1 Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy.
Joanna Dolecka, WSAP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook