Dodana: 31 grudzień 2011 10:33

Zmodyfikowana: 31 grudzień 2011 10:33

Paweł Małaszyński gotuje dla dzieci z celiakią

Pyszne bezglutenowe naleśniki i rosół, przygotowane przez Pawła Małaszyńskiego, były główną atrakcją spotkania, podsumowującego przedsięwzięcie Kulturalna Akademia Bobasa, w ramach programu „Masz pomysł? Podziel się posiłkiem!".

Dania, które pod czujnym okiem kucharza Roberta Ostrowskiego przygotował znany białostocki aktor, zjadły ze smakiem dzieci ze Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Dezglutenowej.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w partnerstwie z Przedszkolem Samorządowym nr 36 w Białymstoku zrealizował kolejną edycję przedsięwzięcia Kulturalna Akademia Bobasa, w ramach programu „Masz pomysł? Podziel się posiłkiem!".

Tegoroczna edycja projektu łączyła atrakcyjne zajęcia artystyczne z edukacją rodziców i dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem problemu diety bezglutenowej. Projekt skierowany był do wszystkich zainteresowanych, a szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym, rodziców oraz osób z ich najbliższego otoczenia, mających wpływ na codzienną dietę malucha.

- Poprzez warsztaty zachęcaliśmy rodziców do aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego ze swoimi pociechami. - przekonywali organizatorzy. Warsztaty, z wykorzystaniem różnych form plastycznych, tanecznych i teatralnych realizowane były w WOAK oraz w PS Nr 36 w Białymstoku.

W ramach projektu powstała książeczka  „Gotuję z mamą i tatą... czyli podlaska kuchnia dla najmłodszych".  Małą, nie w pełni kucharską, bardziej artystyczną książeczkę stworzono z myślą o małych i dużych osobach, pozostających na diecie bezglutenowej, ale nie tylko. Towarzyszące akcji hasło: „Kultura odpowiedzialnego żywienia" wynika głównie z chęci mobilizowania rodziców do samodzielnego przygotowywania potraw, a nie kupowania gotowych dań, w których często znajdują się związki niepożądane w diecie bezglutenowej.

Książka zawiera przepisy oraz przystępną informację o nietolerancji na gluten. Uniwersalność zamieszczonych w niej rozwiązań pokazuje, że taką dietę można zastosować dla całej rodziny. Książka zawiera elementy edukacji artystycznej i odwołania do kultury ludowej. Proste sentencje ludowe, powiedzenia, zadania i ciekawostki, ciekawa grafika - to wszystko by rozbudzać wyobraźnię dzieci. Wersja elektroniczna książki do bezpłatnego pobrania znajduje się na stronie wnioskodawcy i partnera projektu.

- Rodzinne gotowanie nie musi być nudne, a poprzez zadania edukacyjne i plastyczne, pobudzające wyobraźnię może być pomysłem na kreatywne spędzenie czasu z maluchami. Może właśnie dzięki takiemu „bawieniu się" z naszą książeczką uda się przekonać rodziców do przygotowywania dań, które do tej pory - z uwagi na możliwość wystąpienia po nich alergii - uważali za niepożądane. -  podkreślali organizatorzy.

Na spotkaniu można było dowiedzieć się dlaczego przestrzeganie diety jest tak trudne, gdzie można kupic produkty bezglutenowe i jak rozpoznać chorobę celiakię. W spotkaniu uczestniczyli eksperci np. Elżbieta Babicz Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, specjalista z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej, oraz  przedstawiciel Przedszkola Samorządowego Nr 36 - placówki z 20-sto letnim doświadczeniem w opiece nad dziećmi na diecie bezglutenowej.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook