Marta Ławińska
Urodziła się w Warszawie wraz z wybuchem II wojny światowej, lecz zaraz znalazła się we wsi Sutno na Podlasiu i tu spędziła dzieciństwo.
Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Współpracowała z wieloma teatrami o wielkiej renomie, m.in. z Teatrem im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze (1965-1967), Teatrem Polskim we Wrocławiu (1967-1974) i Teatrem Powszechnym w Warszawie (1974-1981). Grała u takich sław jak: A. Bardini, A. Wajda, K. Zanussi, A. Holland czy A. Żuławski.
Pobyt za granicą, a zwłaszcza w Paryżu, zaowocował nowymi doświadczeniami. Pod wpływem tamtejszej atmosfery piwnicznych kafejek narodziły się scenariusze: "Blues Polonais", "Rôles Retirés", "Le Sens Magique", "Indésirable" oraz tomik wierszy i kaseta (studyjne nagranie) pod jednym tytułem - "Kolory Słowiańskie". W prywatnych francuskich szkołach sztuki dramatycznej prowadziła wykłady dla początkujących aktorów. Jej recitale piosenki aktorskiej w językach francuskim, polskim i rosyjskim na Sorbonie, w Centrum Kultury Polskiej i w Bibliotece Polskiej w Paryżu cieszyły się dużą popularnością. Podjęła się też wóczas współpracy z Radio France.
Powrót do ojczyzny po prawie ćwierćwieczu pobytu na obczyźnie był trudny. Ułatwiała go jedynie decyzja, że będzie to powrót na pewno na wieś i po to, by coś dla niej zrobić. Stąd pomysł na otwarcie Fundacji ENGRAM na rzecz zachowania naturalnego piękna wsi i godnej starości oraz założenie "Błękitnego Teatru" w sercu Podlasia.
FUNDACJA ENGRAM na rzecz zachownia naturalnego piękna wsi i godnej starości.
Jednym z pierwszych dużych przedsięwzięć Fundacji ENGRAM jest założenie teatru w sercu wsi Podlasia. "BŁĘKITNY TEATR" (taką otrzymał nazwę) będzie oparty na gościnnych występach znanych aktorów z udziałem artystów ze świata muzyki, malarstwa, rzeźby, literatury i wielu innych, z kraju i z zagranicy. Działalność teatru w założeniu jest ukierunkowana na bezpośredni kontakt z mieszkańcami wsi i małych miejscowości w ich miejscu zamieszkania., zawsze z wykorzystaniem i wyeksponowaniem naturalnego piękna otoczenia jako dekoracji (teatr, jak i inne formy pracy, jest podporządkowany przepisom wynikającym ze statutu fundacji jako jednostki prawnej).
Marta Ławińska:
Jest takie powiedzienie: Tylko dzieci, natura i prawdziwa sztuka nie są skorumpowane...
Jestem człowiekiem teatru, ale w równym stopniu fascynuje mnie przyrooda (wieś Podlasia jeszcze i mimo wszystko jest blisko natury). Nie mogłabym żyć ani bez sztuki teatru, ani daleko od naturalnego otoczenia. Aby pogodzić jedno z drugim, przynosząc również korzyść innym, tworzę Teatr w sercu Podlasia. Chciałabym poprzez sztukę zwrócić uwagę na piękno wsi i jej otoczenie, zachwycić, wzruszyć, zdziwić, zastanowić! Rosnący przy piaszczystej drodze kolumnowy, dziki 80-letni jałowiec, wypunktowany reflektorem przy okazji występu znanego artysty, może w przyszłości nie potraktowany jak wiecheć do wędzenia kiełbas, a 100-letnia dzika grusza śródpolna nie będzie zawalidrogą, któa swoim cieniem pozbawia gospodarza worka kartofli. Starym studniom, z któych zrobiono śmietniki, też można przywrócić życia - wodę!
O Marcie Ławińskiej mówi się i pisze: "filigranowa, zgrabna, dystyngowana, (...) elegancka, zadbana, owiana paryską nostalgią". To pewnie za sprawą domieszki błękitnej krwi, jaką zawdzięcza ojcu wywodzącemy się z rodu herbu LELIWA. Gdy śpiewa romanse na deskach swojej werandy na małej podlaskiej wsi Mętna k/Adamowa, to nie tylko z potrzeby duszy, ale i dlatego, że marzy jej się uratować te romanse od zapomnienia, a wieś - od architektonicznej zagłady. Marta Ławińska przekonuje: "Bo żeby robić teatr, nie trzeba wielkich sal i ogromnych pieniędzy. Wystarczy jeden człowiek, któy ma coś do powiedzenia i grupka ludzi, którzy zechcą go wysłuchać".
wesly.republika.pl/zparyzanawies.html
MUZYKA/TEATR/LITERATURA
Mój Engram - recital piosenki aktorskiej i poezji bardzo osobistej. Czas trwania: 45 min. Warunki techniczne: oświetlenie i nagłośnienie zależnie od pory dnia.
Jazz pod Osiką - mini-koncert - znane utwory klasyczne i współczesne. Czas trwania: 45 min. Warunki techniczne: nagłośnienie w plenerze lub pomieszczeniu.
Niezwykły listopad - koncert na aktorkę i muzyka - pieśń i poezja dotyczące walk niepodległościowych z 1918 r. Czas trwania: 45 min. Warunki techniczne: nagłośnienie, sala, scena lub pomieszczenie zamknięte.
Romanse nie tylko cygańskie - muzyka, śpiew, wróżby. Czas trwania: 45 min. Warunki techniczne: sala umożliwiająca bezpośredni kontakt z widzem.
Bez lęku trwam - mini-recital godny nastroju kościoła, subtelny śpiew i poezja. Czas trwania: do 30 min. Warunki techniczne: wnętrze kościoła lub sala wykładowa seminarium duchownego.
Głośne czytanie - literatura (lektury szkolne i utwory miejscowych poetów) w interpretacji aktorów. Czas trwania: 45 min. Warunki techniczne: sale szkolne, świetlicowe, plener.
Sztuka walk Wschodu - prezentacja połączona z przygotowaniem spektaklu pt. „ Niepożądana. Czas trwania: 60 min. Warunki techniczne: plener lub duże pomieszczenie.
DORADZTWO
Urzędnik też człowiek - spotkania z prawnikiem, który doradzi mieszkańcom wsi jak załatwiać sprawy w urzędzie.
Coaching - profesjonalna pomoc dla osób publicznych, doradztwo dla przygotowujących przemówienia, konferencje, itp. Podstawowe zasady kreowania wizerunku: wymowa, język ciała, ubiór.
Dekoracja wnętrz - profesjonalna pomoc przy wystroju wnętrz mieszkalnych. Podstawowe zasady dekorowania i wyposażania domu.
AKCJE
Najgorsza ta zima - organizacja pod okiem lekarza i psychologa stałej grupy wolontariuszy do pomocy osobom starszym zwłaszcza w najtrudniejszym okresie zimowym. Akcja rozłożona w czasie.
Zagroda - akcja mająca na celu zachowanie charakteru wiejskich obiektów gospodarczych.
Starocia...? Nie do wyrzucenia! - akcja mająca na celu ukazanie wartości sentymentalnej i estetycznej
starych przedmiotów.
Polski pejzaż - akcja mająca na celu przybliżenie naturalnego piękna polskiego pejzażu.
Spójrz - konkurs fotograficzny.
PRELEKCJE
Słowianie - prelekcja dotyczącą korzeni i dziejów Słowian wg Giejsztora w wyk. A Tobota.
Ekologia - wykład o życiu w zgodzie z naturą.
Bio-terapia - wykład o tym, czym jest i czemu służy bio-terapia. Prelekcja J. Zemło.
Zioła spod płota - wykład o tym, jak rozpoznawać, suszyć, przyrządzać i stosować zioła.
Grzybobranie - wykład o tym jak zbierać zdrowe grzyby z szacunkiem dla runa leśnego.
Wino -zapoznanie z kulturą wina, historią i sztuką podawania zakończone degustacją.
Nie bądź otyłym - żyj dłużej -zapoznanie z czterema zasadami do przestrzegania.
Zwierzęta - zapoznanie z problemem bezdomnych lub źle traktowanych zwierząt.
Misy tybetańskie - wibracje, energia, muzyka, historia.
Po tamtej stronie - prelekcja o przemijaniu, etapach życia oraz nieskończoności. Poezja i śpiew.
Anioły - rozmowa na temat legend i prawd o aniołach, które towarzysza każdemu z nas.
SPOTKANIA
Głos Siemiatycz - spotkanie z redakcją tygodnika.
Gość nieznany mile widziany - spotkanie-niespodzianka z wybitną osobowością.
Wieczór wróżb i opowieści dziwnych - nastrojowe, wieczorne spotkanie w plenerze.
Nasze matki - wspomnienia o matkach i babkach połączone z muzyka i śpiewem.
Papusza - spotkanie poświęcone przybliżeniu sylwetki cygańskiej poetki. Monodram oparty o poezję.
OFERTA 2008-2010
"Romans albo Wszystko jest teatrem" - spektakl-romans opowiadający historie Cyganki, która zdradziła swoje plemię.
Czas trwania: 90 min.Warunki techniczne: 3 reflektory, nagłośnienie pleneru i muzyków (2 głośniki), scena zadaszona.
Czeczotka - monodram na jedną aktorkę i dwóch muzyków • historia matki, fałszywego bohatera.
Czas trwania: 80 min. Warunki techniczne: 2 reflektory, mikrofon, miejsce (wiejskie podwórko, sala widowiskowa, taras, dziedziniec) wyciszone.
Deszcz pada w moim domu - spektakl o drzewie, które wyrosło w środku domu.
Czas trwania: 90 min. Warunki techniczne: 4 reflektory, zadaszenie wokół dużego drzewa.
Niepożądana - widowisko teatralne na temat ceny, jaką gotowa ponieść młoda aktorka dla zdobycia kontraktu.
Czas trwania: 90 min. Warunki techniczne: scena, podium, oświetlenie i nagłośnienie teatralne.
Moda i Śnieg - prezentacja stylizowanych ubiorów Podlasia z dawnych lat, pokaz mody w zaśnieżonym wiejskim pejzażu.
Czas trwania: 60 min. Warunki techniczne: schody lub drewniane podesty i naturalny zimowy plener.
Perłowe Wrota - spektakl spektakl oparty o relacje ludzi po śmierci klinicznej oraz lekarzy.
Czas trwania: 90 min. Warunki techniczne: scena teatralna z wysuniętą w kierunku widowni platformą, efekty laserowe.