W najbliższą sobotę dyżur diabetologiczny w Podlaskim NFZ
Każdy kto tego dnia w godzinach 9:00-11:00 odwiedzi Podlaski Oddział NFZ w Białymstoku będzie mógł bezpłatnie wykonać badanie poziomu cukru oraz zmierzyć ciśnienie krwi. Porad będzie udzielał specjalista dietetyk.
Na sobotnie badania wspólnie z Magdaleną Borkowską, zastępcą dyrektora podlaskiego NFZ, dietetyk dr Małgorzatą Arciszewską i Danutą Roszkowską z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Białymstoku zapraszał i Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego, który od lat aktywnie uczestniczy w propagowaniu zachowań, które mogą zapobiec cukrzycy. Samorząd Województwa Podlaskiego od lat wpiera np. Czwartkowe Obiady u Diabetyków.
- To ciężka choroba, ale od początku mojej pracy w samorządzie mocno współpracujemy w dziedzinie profilaktyki. Ja sam dzięki uczestnictwu w obiadach czwartkowych utrzymałem cukier na poziomie sprzed 6 lat, a była już mocna tendencja zwyżkowa w tym względzie – podkreślał w czasie środowego spotkania w NFZ marszałek Mieczysław Baszko. – We wtorek zaś Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o przekazaniu 28 milionów dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Za te pieniądze uczelnia kupi najnowocześniejszą aparaturę do badań, które mają dotyczyć m.in. wczesnego wykrywania i terapii cukrzycy, otyłości, zaburzeń metabolicznych, chorób neurodegeneracyjnych, przewlekłych chorób nerek i wątroby oraz chorób nowotworowych.
Eksperci przypominają, że cukrzycy lepiej zapobiec na czas, niż ją leczyć. Dlatego też, nie należy lekceważyć pierwszych jej objawów, takich jak: m.in. nawracające infekcje, zmęczenie, senność, zaparcia, duży apetyt, utrata masy ciała czy kłopoty z koncentracją. W przypadku pojawienia się wymienionych symptomów niezbędna jest wizyta u specjalisty i przeprowadzenie odpowiednich badań. Ważne jest także stosunkowo szybkie rozpoznanie cukrzycy i dostosowanie odpowiedniego leczenia.
- Cukrzyca uznawana za epidemię XXI wieku. Dotyka ona przede wszystkim kraje, które się szybko rozwijają. W Polsce również mamy takie tendencje. W przypadku tej choroby profilaktyka jest podstawą. Trzeba zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie, wysiłek fizyczny - mówi Małgorzata Arciszewska, diabetolog z Białegostoku. - Monitorować trzeba też te pacjentki, które przeszły cukrzycę w ciąży. Później też są one zagrożone chorobą.
Tylko w ubiegłym roku Podlaski Oddział NFZ przeznaczył ponad 12 mln zł na świadczenia związane z chorobą cukrzycy, z czego 7,28 mln pochłonęły świadczenia szpitalne, 4,24 mln zł – ambulatoryjna opieka specjalistyczna, a 839 300 pompy insulinowe. Dobra wiadomość jest taka, że w porównaniu z rokiem 2012 znacznie spadła liczba świadczeń szpitalnych (z 2246 do 1973), co wynika zapewne ze zwiększonych nakładów na świadczenia ambulatoryjne.
Z danych NFZ wynika, że w Podlaskiem z powodu cukrzycy leczonych jest obecnie ok. 30 tys. pacjentów, z czego 1/3 w Białymstoku.
______________________________________
W związku z rozpoczynającym się sezonem urlopowym, także w tę sobotę w godzinach 9:00-14:00 będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przypominamy, że ułatwia ona darmowy dostęp do świadczeń zdrowotnych w Unii Europejskiej.
Konsultanci Podlaskiego Oddziału NFZ odpowiedzą także na wszelkie pytania związane z prawem do świadczeń, a także założą konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Rejestrując się w nim zyskujemy: szybki dostęp do informacji o naszym prawie do świadczeń zdrowotnych, wiedzę o leczeniu i udzielonych świadczeniach oraz o przepisanych lekach, a także informację o kwotach, które zostały przekazane na sfinansowanie naszego leczenia. Aby założyć profil w ZIP należy okazać dowód osobisty lub paszport.
W najbliższą sobotę zapraszamy do NFZ całe rodziny. Na najmłodszych będą czekać apetyczne owoce oraz kącik plastyczny – maluchy na pewno miło spędzą czas przy kolorowankach, a najładniejsze prace zostaną nagrodzone.