Dodana: 13 październik 2020 15:23

Zmodyfikowana: 20 styczeń 2021 10:21

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku - 13 października

W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od „bliźniaka genetycznego”, czyli niespokrewnionego dawcy szpiku.

Serce na dłoniach i napis: Dzień Dawcy Szpiku

Powstało wiele mitów dotyczących idei dawstwa szpiku. Fundacja DKMS (Deutsche Knochenmarkspenderdatei) na swoim profilu na Instagramie obala trzy najpopularniejsze.

Mit 1. Szpik pobiera się z kręgosłupa

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów, a - jak podkreśla dr Tigran Torosian, hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS - pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem.

- W większości przypadków, bo aż w 85%, krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się od dawcy z krwi obwodowej, czyli za pomocą tzw. aferezy, która przypomina procedurę oddania krwi – tylko trwa dłużej. W pozostałych 15% pobieramy szpik z talerza kości biodrowej, a nie z kręgosłupa - tłumaczy dr Torosian.

Mit 2. Oddanie szpiku boli

Odczuwanie bólu to kwestia bardzo indywidualna, natomiast dawcy zazwyczaj nie zgłaszają dolegliwości bólowych. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej (aferezy), jedynym dyskomfortem może okazać się moment wkłucia wenflonów w ręce, ale trwa on tylko chwilę i później dawca spokojnie spędza czas na fotelu.

- Także w okresie mobilizacji komórek krwiotwórczych przed ich pobraniem mogą wystąpić tzw. objawy grypopodobne – pobolewanie kości, stany podgorączkowe, bóle głowy. W przypadku pobrania szpiku z talerza kości biodrowej Dawca nie czuje bólu, ponieważ zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym – kilka dni po pobraniu może odczuwać niewielki ból lub dyskomfort w okolicy samego wkłucia, podobny do stłuczenia – mówi dr Tigran Torosian.

Mit 3. Oddanie szpiku wpływa negatywnie na zdrowie dawcy

Przed procedurą poboru, dawcy są szczegółowo badani, żeby sprawdzić, czy ich stan zdrowia pozwala na oddania szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych.

- W przypadku pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej Dawca oddaje „nadmiar”, który organizm wyprodukował dzięki przyjmowaniu czynnika wzrostu, na kilka dni przed donacją. Nie ma to wpływu na prawidłowe funkcjonowanie naszego szpiku po donacji. Jeśli chodzi o pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, to organizm Dawcy regeneruje się w czasie 2-3 tygodni po pobraniu, wracając do stanu sprzed oddania, więc i w tym przypadku nie możemy mówić o żadnej „stracie” – dodaje dr Tigran Torosian.

Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy Szpiku lub zamówić pakiet rejestracyjny do domu - link do strony DKMS.

O Fundacji

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowały się 1 734 723 osoby (sierpień 2020), spośród których 8 415 osób (wrzesień 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.


źródło: DKMS
oprac. Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook