Dodana: 22 grudzień 2014 09:39

Zmodyfikowana: 22 grudzień 2014 09:39

Oczy otwarte na autyzm

Autyzm został uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów, zaraz za nowotworami, cukrzycą czy AIDS. Co ważne, w przeciągu ostatnich 20 lat liczba osób zmagających się z tym zaburzeniem wzrosła dziesięciokrotnie. Jest to wynikiem rozwoju diagnostyki i tego, że dolegliwość jest coraz częściej rozpoznawana. Dlatego też istotne jest, by cały czas zwiększać świadomość dotyczącą tej dysfunkcji wśród społeczeństwa.

Z roku na rok rośnie liczba dzieci zmagających się z autyzmem. Szacuje się, że w Europie problem ten dotyczy 5 milionów ludzi, natomiast w Polsce żyje ok. 40 tys. osób z rozpoznanymi różnymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Rozpoznać zaburzenie

W Polsce w dalszym ciągu poziom wiedzy dotyczącej autyzmu jest niski, a samo zaburzenie bywa błędnie postrzegane przez społeczeństwo. – Dlatego też tak ważne są między innymi kampanie społeczne, konferencje naukowe poruszające ten temat czy przedsięwzięcia, takie jak Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu lub Europejski Tydzień Autyzmu, który obchodzimy w grudniu – mówi dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Uni-Terra, terapeuta dzieci z autyzmem. Pozwalają one poznać złożoność problemu, pokazują jak rozpoznawać zaburzenia ze spektrum autyzmu i gdzie szukać pomocy oraz profesjonalnego wsparcia.

Autyzm jest specyficznym zaburzeniem rozwoju, a jego symptomy ujawniają się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Jest dolegliwością niejednorodną, może mieć różny przebieg i poziom zaawansowania, a objawy mogą mieć różne nasilenie.

Co powinno zwrócić naszą uwagę? – Dzieci autystyczne mają problem z gaworzeniem, a na późniejszym etapie rozwoju izolują się od otocznia, są małomówne i zamknięte w sobie. Sprawiają wrażenie, że nie słyszą, co się do nich mówi, rzadko nawiązują kontakt wzrokowy i z lękiem reagują na nowe sytuacje. Borykają się również z zaburzeniami mowy i często powtarzają określone zachowania, na przykład chodzą na palcach czy kołyszą całym ciałem – komentuje dr Justyna Leszka. Charakterystyczna jest również trudność z adaptacją do nowego otoczenia i problemy z wyrażaniem swoich potrzeb i emocji, a także przetwarzaniem doznań zmysłowych. Dzieci i dorośli z autyzmem mają kłopoty z komunikacją, relacjami międzyludzkimi i nawiązywaniem kontaktów. Dlatego też, tak ważne jest, by osoby z ich otoczenia wiedziały jak należy z nimi pracować i żyć na co dzień.

Działać skutecznie

Leczenie dziecka autystycznego i opieka nad nim jest dużym wyzwaniem, w związku z tym warto poszukać specjalistycznej pomocy. Można ją uzyskać między innymi ze strony organizacji i fundacji zajmujących się autyzmem.

– Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli schorzenie zostanie wcześnie zdiagnozowane, a osoba na nie cierpiąca zostanie poddana fachowej terapii, istnieje duża szansa na zniwelowanie wielu objawów zaburzenia – mówi dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Uni-Terra. Metod leczenia dzieci z autyzmem jest wiele. Podstawą jest jednak systematyczna i intensywna terapia medyczna, praca z psychologiem, psychiatrą, pedagogiem, a także logopedą. Co ważne, odpowiednie działania mogą dać dziecku szansę na dalszy rozwój.

– Należy uświadomić sobie, że osoby cierpiące na autyzm poza trudnościami natury poznawczej czy społecznej, często zmagają się także z zaburzeniami metabolicznymi, problemami z trawieniem, alergiami, nietolerancją pokarmową czy osłabionym lub uszkodzonym systemem immunologicznym – komentuje dr Justyna Leszka. – Dlatego też coraz częściej terapia wspierana jest leczeniem biomedycznym. Polega ono na doborze odpowiedniej diety, a także podawaniu suplementów i witamin – dodaje. Dzięki czemu możliwe jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów czy podniesienie odporności. Dieta ułożona przez specjalistę może również rozwiązać problem alergii i nietolerancji pokarmowych. Często okazuje się, że do poprawy stanu zdrowia przyczynia się jadłospis bezglutenowy, bezmleczny lub bezcukrowy. Wsparcie psychoterapii odpowiednią dietą może znacznie ułatwić leczenie osoby cierpiącej na autyzm.

 

LTM Communications

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook