Dodana: 27 marzec 2020 12:09

Zmodyfikowana: 27 marzec 2020 12:09

Prawie 29 mln zł na budowę Centrum Psychiatrii w Białymstoku

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) rozstrzygnął przetarg na budowę Centrum Psychiatrii UMB. Łączny koszt wyniesie prawie 29 mln zł, a część środków została przyznana przez Zarząd Województwa Podlaskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).

Ilustracja do artykułu UMB Białystok.jpg

Inwestycja przewiduje budowę budynku Centrum Psychiatrii USK i UDSK, w którym mieścić się będą: Klinika Psychiatrii Osób Dorosłych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Centrum powstanie w miejscu rozebranego tzw. „Domku Szwedzkiego” na zapleczu szpitali klinicznych i będzie się składać z czterech kondygnacji (w tym jednej podziemnej) o łącznej powierzchni użytkowej około 3800 m2.

W ramach centrum dostępnych będzie 36 łóżek dla dzieci i młodzieży (Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK) oraz 40 dla osób dorosłych (Klinika Psychiatrii Osób Dorosłych USK). Realizacja projektu pozwoli na świadczenie pełnego zakresu usług medycznych w dziedzinie psychiatrii, w tym pobytów  całodobowych  pacjentów. Budowa centrum zakończyć się ma do dnia 31 maja 2022 r.

W dalszej kolejności planowane jest wyposażenie obu klinik – dziecięcej oraz dla osób dorosłych.   

Budowa i wyposażenie Centrum Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku współfinansowane są z dotacji celowej z budżetu państwa oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Środki pochodzące z RPOWP (17 mln zł) przeznaczone zostały na wybudowanie, a w dalszej kolejności na wyposażenie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku / oprac. Marcin Nawrocki

facebook