Dzień Świadomości Raka Jajnika. Lekarze z USK w Białymstoku 10 maja organizują bezpłatne badania USG
8 maja obchodzony był Dzień Świadomości Raka Jajnika. Choć kobiety wiedzą, że trzeba systematycznie badać piersi i robić cytologię, by zapobiec rozwojowi raka piersi czy szyjki macicy, to nadal niewiele wiedzą o raku jajnika.
Z przeprowadzonych w Anglii badań wynika, że osiem na dziesięć ankietowanych kobiet nie jest w stanie wskazań ani jednego objawu raka jajnika. Co gorsze, często kobiety uważają, że to typ nowotworu, który nie dotyczy młodych osób. A to mit. Bo co piąta kobieta chora na raka ma mniej niż 50 lat. Również lekarze nie są bez winy. Kiedy pacjentka zgłąsza się z dolegliwościami, zrzucają je na menopauzę, złą dietę czy problemy gastryczne.
- Kobiety umierają niepotrzebnie – mówi dr hab. Paweł Knapp, koordynator Pododdziału Ginekologii Onkologicznej i Chemioterapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym a jednocześnie konsultant wojewodzki ds. ginekologii onkologicznej. – Nie zwracają uwagi na niecharakterystyczne objawy, jak mają wzdęcia to jedzą jogurty i nawet nie biorą pod uwagę, że to może być symptom poważnej choroby. Kiedy trafiają do nas, są jest często w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego bardzo ważna jest edukacja na temat wczesnych objawów raka jajnika, bo takie działania mogą uratowac życie tysięcy Polek.
Niezwykle ważne jest, by przynajmniej raz w roku poddać się badaniu ginekologicznemu USG. Badanie to pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w obrębie miednicy, w tym także zmian na jajniku. Dlatego też lekarze z USK w czwartek organizują bezpłatne badania USG.
Już 10 maja w godzinach 11-16 w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dyżurować będą lekarze z Pododdziału Ginekologii Onkologicznej i Chemioterapii USK. Na badania można zapisywać się pod numerem telefonu: 85 831 80 23.
Do raka jajnika predysponuje:
- dziedziczność (występowanie raka jajnika w rodzinie), lub anomalia genetyczna (mutacja w genie BRCA),
- wystąpienie wcześniej raka piersi (lub rak piersi w rodzinie);
- brak ciąży lub późna ciąża;
- u niektórych kobiet przedwczesna dojrzałość (miesiączka) lub opóźniony czas menopauzy może podnosić ryzyko;
Jakie objawy powinny niepokoić:
- Zdeformowany lub nabrzmiały brzuch;
- Problemy z układem trawiennym;
- Bóle w biodrach;
- Bóle pleców;
- Częste oddawanie moczu;
- Utrata lub przybieranie na wadze;
- Przemęczenie;
- Bóle podczas kontaktów seksualnych