Dodana: 3 maj 2022 18:39

Zmodyfikowana: 3 maj 2022 18:39

PMKL z nowościami na otwarcie sezonu

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma wiele propozycji dla tych, którzy zdecydują się je odwiedzić. Wśród atrakcji przygotowanych na ten sezon są m.in.: nowe formy ekspozycji, tematyka lekcji muzealnych dla najmłodszych, wystawa oleodruków, czy majowy piknik.

PMKL Spacer medialny-28.jpg

Sezon zainauguruje majówka w muzeum, w ramach której odbędzie niedzielny (01.05, godz. 12) wernisaż wystawy „Święci patroni domów wiejskich na Podlasiu”. To ekspozycja ponad 70 oleodruków pochodzących m.in. z bogatych zbiorów skansenu oraz zbiorów prywatnych. Prezentowane oleodruki, czyli reprodukcje naśladujące obrazy olejne, pochodzą w większości z XIX w. Na wystawie podzielone są na trzy ekspozycje: prezentujące kult Jezusa, maryjny oraz świętych patronów, których wizerunki były nieodłączonym elementem wystroju wnętrz wiejskich chat.

- Mieszkańcy wsi próbowali zabezpieczyć się na wszelkie sposoby. Patroni mieli bardzo ważne zadania: pomóc przy plonach, przy urodzaju, strzec od pożarów, od burz, od wszelkich niebezpieczeństw i zagrożeń – mówi Urszula Szymak-Waśkiewicz, kurator wystawy.

Po wernisażu przygotowano atrakcje dla dzieci z opiekunami. Będzie można wykonać kapliczki z gliny i drzeworytu. Wystawa prezentowana w Dworze z Bobry Wielkiej będzie dostępna do połowy lipca.

Muzeum otwiera drzwi swoich chat

Nowym pomysłem PMKL jest umożliwienie zwiedzającym zajrzenia do wnętrza trzech chat. Sposobność ku temu dają drewniane kraty, zamontowane w trzech muzealnych obiektach: chacie z Jacowlan, Starej Grzybowszczyzny i Dąbrowy-Moczydeł.

– To pewnego rodzaju eksperyment. Nie mieliśmy takiej formy ekspozycji dotychczas. Mamy nadzieję, mówię to jako muzealnik, który z dużym biciem serca drży nad każdym eksponatem, że wpuszczenie zwiedzających do wnętrza bez nadzoru, nie będzie skutkowało negatywnym wpływem na stan muzealiów, które są tam prezentowane. Zobaczymy, jak to się sprawdzi w tym nowym sezonie – mówi Artur Gaweł, dyrektor PMKL.

Do chat warto zajrzeć, bo w każdej z nich prezentowane są wyjątkowe eksponaty. W chacie z Jacowlan pochodzącej z Sokólszczyzny - typowe wnętrze z lat 50-60., w ponad stuletniej chacie ze Starej Grzybowszczyzny ­– wnętrze kuchni, pomieszczenia gospodarskiego zwanego komorą oraz pomieszczenia, w którym trzymano zwierzęta.

Jeśli mowa o obiektach tego typu, to warto wspomnieć, że już niedługo muzealna zabudowa ma być uzupełniona o wyjątkowy eksponat. To kościół z Seroczyna w woj. mazowieckim (położonym na historycznym Podlasiu). Jak podkreśla Artur Gaweł, wszelkie formalności w tej kwestii zostały dopełnione i to tylko kwestia czasu, kiedy architektoniczna perełka znajdzie się na terenie skansenu.

Nowe szlaki i pomysły na lekcje muzealne

Wśród nowości przygotowanych przez PMKL na nowy sezon także szlaki do zwiedzania muzeum z przewodnikiem.

– Gdyby ktoś chciał obejrzeć teraz wszystkie stałe wystawy musiałby poświęcić na to kilka godzin. To męczące, zatem wspólnie z Działem Etnografii stworzyliśmy trzy szlaki tematyczne związane z kulturą i historią Podlasia – wyjaśnia Iwona Piaskowska, kierownik Działu Edukacji.

Pierwszy dotyczy rolnictwa. Drugi to szlak zabytkowych wnętrz drewnianych budynków, a trzeci –  rzemiosła.

W ofercie muzeum pojawiły się też nowe lekcje muzealne. Najmłodsi będą się mogli pouczyć m.in. grać na harmonii, piszczałce, burczybasie, a także zdobić ręczniki, czy wykonywać hafty.

Do osób starszych (powyżej 18. roku życia) PMKL kieruje ofertę dostępną od 20 maja. Sokolnik opowie o sokolnictwie, bimbrowni, która znajduje się na terenie skansenu, a także o kobiecie i jej roli niegdyś na wsi.

W dniach 23-27 maja muzeum zaprasza na skierowany do dzieci i młodzieży piknik. Będzie można poznać dawne zwyczaje, wziąć udział w zawodach, spędzić czas przy ognisku.

Muzeum w sezonie dłużej otwarte

Muzeum w ostatnim czasie zyskało bardziej czytelne oznakowanie, obejmujące cały obiekt, jak również poszczególne obiekty. Przy wejściach na teren placówki gości witają sporych rozmiarów tablice widoczne z przebiegającej przy muzeum ruchliwej trasie z Białegostoku w kierunku Augustowa i Suwałk.

– Muzeum działa już ponad 30 lat, cały czas dostrzegamy potrzebę przypominania o naszym istnieniu. Wiele osób przejeżdża tędy, nie zdając sobie sprawy, że jest tutaj muzeum typu skansenowskiego – mówi Artur Gaweł, dyrektor muzeum.

Oznakowane są też poszczególne obiekty. Na drewnianych tabliczkach znajdziemy napisy informacyjne w językach: polskim i angielskim. Przybyło też ławeczek dla tych, którzy zechcą odpocząć w trakcie zwiedzania muzeum.

I jeszcze jedna ważna informacja. W trakcie sezonu – od maja do września – obowiązują dłuższe godziny otwarcia – do 18. W poniedziałki zwiedzanie jest bezpłatne. A we wszystkie dni kosztów za odwiedzenie skansenu nie poniosą osoby z Ukrainy.

Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook