Dodana: 2 marzec 2022 10:43

Zmodyfikowana: 2 marzec 2022 10:43

„I że Was nie zapomnę …” – koncert ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Muzyczna opowieść o walce, nadziei i poświęceniu ojczyźnie wybrzmiała w Operze i Filharmonii Podlaskiej (OiFP). We wtorkowy (1.03) wieczór na Dużej Scenie OiFP odbyło się widowisko poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Koncertu wysłuchał m.in. marszałek Artur Kosicki, który objął wydarzenie patronatem honorowym.

Marszałek Artur Kosicki na scenie przy mikrofonie

Muzyczna historia powstała na bazie rozmów z Żołnierzami Wyklętymi oraz ich wspomnień, wierszy i piosenek. Widzowie usłyszeli pieśni podziemia niepodległościowego I i II konspiracji, zwłaszcza 3. i 5. Brygady Wileńskiej AK, częściowo pochodzące z projektu „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” oraz nowe utwory o charakterze patriotycznym.

Utwory były komentarzem do rozmów i wspomnień na temat Żołnierzy Wyklętych. Do artystycznego wyrażenia historii aktorzy i wokaliści wykorzystali fragmenty książki Józefa Bandzo „Tak Było”.

- Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest dniem szczególnym, w którym oddajemy hołd tym, którzy oddali zdrowie i życie za to, żebyśmy żyli w wolnym i niepodległym kraju. To bohaterowie, których próbowano wymazać z kart historii, grzebiąc ich w bezimiennych grobach, tym samym zabierając im godność. Dlatego jesteśmy im winni pamięć i cześć. Dzisiaj, w trakcie wojny na Ukrainie, to święto nabiera szczególnego znaczenia, bo zarówno niezłomni żołnierze, jak i naród ukraiński, walczyli i walczą o wolność i niepodległość – mówił podczas koncertu marszałek Artur Kosicki.

Z inicjatywy marszałka uczestnicy koncertu uczcili minutą ciszy ofiary wojny.

Współorganizatorami wydarzenia była Opera i Filharmonia Podlaska, Fundacja EAST oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wydarzenie zostało również objęte patronatem metropolity białostockiego abp Józefa Guzdka.

aktorzy i muzycy na scenie

***

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest corocznie 1 marca. Poświęcony jest tym żołnierzom, bohaterom II wojny światowej, którzy 1944 r. nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Stalina. Prowadzili konspiracyjną walkę z sowieckim okupantem.

aktorzy na scenie podczas odgrywania sceny, przebrani w historyczne stroje

Więcej o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego możesz przeczytać tutaj.

Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook