Dodana: 14 listopad 2015 17:33

Zmodyfikowana: 14 listopad 2015 19:22

Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach otwarte

Centrum powstało naprzeciw meczetu w Kruszynianach. Inwestycja kosztowała 5,5 miliona złotych. Ponad połowę stanowi unijna dotacja. Miejsce ma służyć społeczności polskich Tatarów i turystom. W kompleksie budynków jest miejsce na ekspozycję muzealną, sale edukacyjne, wiata obrzędowa i punkt informacyjny.

Ilustracja do artykułu kruszyniany-1.jpg

To pierwsza taka placówka w kraju. Jej zadaniem jest prezentowanie kultury i historii społeczności tatarskiej. W uroczystościach wzięli udział m.in. ambasador Malezji, przedstawiciele ambasad Kuwejtu i Indonezji, władze województwa podlaskiego, przedstawiciele muzułmańskich gmin wyznaniowych oraz społeczność tatarska.

- Dzisiejsza uroczystość jest ważna nie tylko dla Tatarów polskich, podlaskich, ale nas wszystkich. Łączy nas wspólna, piękna historia i zwłaszcza w kontesćie ostatnich, tragicznych wydarzeń w Paryżu powinniśmy współpracować i dalej pięknie żyć – podkreslał w swoim przemówieniu Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Jestem pełen podziwu jak wspaniale udało się tą inwestycję zrealizować. Serdecznie gratuluję.

A Jarosław Dworzański, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego dodał: – To wspaniały przykład jak środki europejskie mogą pracować na rzecz lokalnych społeczności.

Budowa Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku.

Głównym celem tego projektu jest:

- promocja najcenniejszych zabytków i kultury tatarskiej adresowana do potencjalnych turystów w Polsce i za granicą,

- wspieranie organizacji imprez kulturalnych społeczności tatarskiej,

- rozwijanie się turystyki kulturowej i etnicznej, skierowanej zwłaszcza na poznawanie dziedzictwa kulturowego Tatarów polskich.

Ważnym elementem oferty edukacyjnej Centrum mają być tzw. Zielone Szkoły; zyskujący na znaczeniu element edukacji młodego pokolenia. Oprócz prezentacji zbiorów muzealnych, w tym militariów oraz prezentacji multimedialnej historii i kultury tatarskiej, będzie możliwość udziału w warsztatach prowadzonych przez studentów uczelni wyższych oraz wolontariuszy Centrum.

Centrum wspierać będzie także badania naukowe we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Każdego roku organizowane będą w Centrum konferencje, na których prezentowane będą rezultaty badań placówek naukowych. Ponadto Centrum organizować będzie praktyki studenckie, a także warsztaty interkulturowe dla studentów każdej z uczelni wyższych.

Na podstawie: www.kruszyniany.com.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook