Dodana: 22 sierpień 2019 09:30

Zmodyfikowana: 22 sierpień 2019 09:30

Podlaskie ciekawe i zaskakujące w amerykańskim portalu turystycznym

Kraina Otwartych Okiennic, ale także Św. Góra Grabarka oraz tablica na kamieniu w Silvarium (Poczopek) będąca częścią światowego, artystycznego projektu – to miejsca wskazane przez amerykański magazyn internetowy za jedne z ciekawszych w Polsce.

Św. Góra Grabarka - las drewnianych krzyży na górze, na pierwszym planie krzyż przepasany liliowa wstążką

Zestawienie prezentuje ponad 120 takich miejsc i wciąż jest powiększane o kolejne, dodawane dzięki sugestiom i propozycjom użytkowników magazynu AtlasObscura. Są wśród nich miejsca i zabytki tak oczywiste, jak warszawska Syrenka, zabytki Krakowa, Westerplatte i Dwór Artusa w Gdańsku, Wieliczka czy Kaplica Czaszek, ale znajdują się tam również wrocławskie krasnale i rzeźby na ulicach stolicy Dolnego Śląska, toruńskie pierniki, katowicki Spodek czy hitlerowski Wilczy Szaniec w Gierłoży.Turystów i redaktorów magazynu - w Podlaskiem zaskoczyły i urzekły trzy miejsca:

- Kraina Otwartych Okiennic – czyli szlak wiodący przez trzy podlaskie wsie Trześcianka, Soce i Puchły, które charakteryzują się specyficzną, drewnianą architekturą z domami ustawionymi szczytem do drogi i bogatą dekoracją snycerska w formie barwnych okiennic, nad- i podokienników, narożników oraz dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów. Owe ozdobniki są często pomalowane na inny, kontrastowy do elewacji domu kolor. W tej krainie znajdziemy też drewniane cerkwie i kaplice z XIX w. oraz wotywne krzyże przydrożne. Kraina Otwartych Okiennic ulokowana w dolinie Narwi, nad rzekami Rudnia i Małynka jest także częścią Podlaskiego Szlaku Bocianiego.   

- Św. Góra Grabarka - nazywana jest niekiedy "Górą Krzyży". Tysiące ustawionych krzyży wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego, to krzyże przynoszone z modlitwą o pomoc w różnych trudnych sytuacjach życiowych: chorobach, nieszczęściach, z prośbą o pokój dla dusz zmarłych. Pod każdym znich kryją się ludzkie, "życiowe krzyże": troski, radości, cierpienia, które pielgrzymi pozostawiając na Górze, oddają w ręce Bogu. Częstokroć widnieją na nich imiona i intencje, z powodu których ustawiono krzyż. Święta Góra Grabarka zasłynęła w 1710 r., kiedy epi­demia cholery pustoszyła tereny Podlasia. W tym cza­sie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. We­dług kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększa­na dotrwała do 1990 r., kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998 r. W 1947 r. na Świętej Górze powstał prawo­sławny żeński klasztor Świętych Marty i Marii. Od tej pory historia Góry jest nieodłączna od dziejów klasztoru. Siostry modlą się i opie­kują się tym świętym miejscem. W roku 2013 monaster na św. Górze Grabarce został uznany za wyjątkowe miejsce w regionie i zdobył laur „Podlaskiej Marki” w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

- tablica upamiętniająca Forresta Bessa – Silvarium (nadleśnictwo Poczopek) – to jedna spośród wielu tablic ustawianych na całym świecie przez artydtę  Eamesa Demetriosa w ramach jego projektu o nazwie: Kcymaerxthaere. Ów projekt to jednocześnie nazwa świata równoległego, który jest w dużej mierze zgodny ze znanym nam światem liniowym, a jednocześnie różni się od niego pod wieloma względami. Od 2003 roku Demetrios tworzy złożoną sieć globalnych instalacji, które odsłaniają historię Kcymaerxthaere. Jego sygnaturą są brązowe tablice opisujące wydarzenia i postacie z równoległego świata. Jedna z nich znajduje się właśnie w Poczopku i upamiętnia amerykańskiego, ekscentrycznego malarza Forresta Bessa, dla którego leśne polany stanowiły idealne studio sztuki.

art

Źródła: www.atlasobscura.com

http://fantastyka.uwb.edu.pl/?page_id=426

fot. wrotapodlasia.pl, http://www.krynki.bialystok.lasy.gov.plhttp://www.portals.narew.gmina.pl/

facebook