Dodana: 1 czerwiec 2019 12:47

Zmodyfikowana: 1 czerwiec 2019 13:34

Paweł Baranowski z białostockiego „Huzara” uhonorowany przez Ministra Sportu i Turystyki

Trener, wychowawca, sportowiec i prezes Białostockiego Klubu Taekwondo „Huzar”- Paweł Baranowski otrzymał ministerialne odznaczenie „Za Zasługi dla Sportu”. Dekoracja laureata odbyła się 1 czerwca podczas Pucharu Polski Poomsae i Huzar Taekwondo Festival, który odbywa się w Szkole Podstawowej nr 24 w Białymstoku. Odznaczenie wręczył Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu Marszałek Artur Kosicki i prezes Huzara Paweł Branowski.JPG

 

- Mam wielki zaszczyt w imieniu Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki przekazać to odznaczenie - mówił marszałek Kosicki tuż przed dekoracją - Paweł Branowski to postać znana i zasłużona w świecie sportowym zarówno jako trener, zawodnik i jako wychowawca młodzieży. Wpisał się w historię nie tylko białostockiego i podlaskiego, ale także polskiego taekwondo.

Artur Kosicki podkreślał, że teakwondo to wymagająca dyscyplina.
- Sam trenowałem sporty walki i wiem jak to jest trudny sport i jakiego wymaga zaangażowania.

Odznaczenie „Za Zasługi dla Sportu” przyznawane jest przez Ministra Sportu i Turystyki trenerom oraz osobom wyróżniającym się szczególną aktywnością i uzyskującym wybitne osiągnięcia w działalności w zakresie sportu.

Prezes Białostocki Klub Huzar Paweł Branowski nie krył radości z otrzymanego wyróżnienia.
 - To chyba marzenie każdego trenera, żeby zostać docenionym nie tylko na tej płaszczyźnie klubowej – mówił w rozmowie z portalem Wrota Podlasia – Jest to również  swego rodzaju potwierdzenie profesjonalizmu i pracy włożonej przez te wszystkie lata, bo wprawdzie klub funkcjonuje od niedawna, natomiast ja trenuję taekwondo od 1993 roku. Jestem zaszczycony i dumny – dodał.

Prezent z rąk Pawła Baranowskiego otrzymał też Artur Kosicki. W podziękowaniu za wsparcie propagowanej przez „Huzara” dyscypliny marszałek otrzymał m.in. koszulkę z symbolem Klubu.


Klub „Huzar” jest  jednym z najdynamiczniej rozwijających się klubów taekwondo w województwie podlaskim. Zrzesza około 250 zawodników w kilku oddziałach.
- Główny oddział jest w Białymstoku, ale mamy też filie w Suwałkach, Bakałarzewie, Raczkach, w Sokółce w Knyszynie, Choroszczy, Łapach, Tykocinie, Mońkach, Goniądzu i w Sobolewie - informował Paweł Branowski - Nasz klub rozwija się wszechstronnie, bo od kiedy taekwondo zostało dyscypliną olimpijską wiele klubów skoncentrowało się tylko na konkurencji olimpijskiej czyli konkurencji walki sportowej. My szkolimy zawodników w pełnym spectrum tzn. ćwiczymy i elementy techniczne czyli układy formalne, ćwiczymy rozbicia, no i oczywiście walkę sportową.

Klub jest też organizatorem  Pucharu Polski oraz turnieju towarzyszącego Huzar Taekwondo Cup czyli konkurencji technicznej układów formalnych. W sobotę, 1 czerwca br. odbywa się czwarty z rzędu Puchar Polski, a w październiku zostaną zorganizowane piąte z rzędu techniczne mistrzostwa Polski.
 - Jesteśmy bardzo silnym ośrodkiem promującym taekwondo i zdrowy styl życia. Klub ma bardzo szeroką ofertę skierowana i do dzieci i do dorosłych. Mamy grupę 30+, ale też trenują grupy 3- i 4-latków - mówił prezes „Huzara”.

Oprócz działań statutowych Klub uczestniczy w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Współpracuje z fundacjami „ Podlaskie Hospicjum Onkologiczne”, „Mam marzenie” i fundacją „Pomóż im”.

Sam laureat odznaki „Za Zasługi dla Sportu” jest absolwentem AWF im. J. Piłsudskiego w Warszawie. Pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 29 w Białymstoku. W klubie „Huzar” pełni funkcję prezesa i głównego trenera.
Niewątpliwym osiągnięciem Pawła Baranowskiego (stopień mistrzowski 5 DAN) było powołanie go przez Zarząd Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego na funkcję Trenera Kadry Narodowej. Odpowiada za jakość szkolenia, rozwój oraz propagowanie Poomase w Polsce.
Podczas pracy trenerskiej wychował wielu medalistów Mistrzostw Polski i Pucharów Polski.
Na co dzień propaguje zdrowy i aktywny tryb życia. Podczas pracy wychowawczej przywiązuje dużą wagę do postawy patriotyzmu, gdyż jak podkreśla, zobowiązuje go do tego patron uczelni, której jest absolwentem.

Wręczenie ministerialnej odznaki „Za Zasługi dla Sportu” odbyło się podczas Pucharu Polski Poomsae i Huzar Taekwondo Festival.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego.

ak

facebook