Dodana: 19 wrzesień 2019 14:27

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2019 14:52

Na Stadionie Zwierzynieckim zapłonął znicz – oficjalnie rozpoczęto sportowy rok szkolny 2019/20

Uroczysta inauguracja - przeprowadzona na wzór olimpijski - odbyła się w czwartek (20.09) na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Białymstoku. Jednym z głównych punktów wydarzenia było uhonorowanie najbardziej aktywnych pod względem działalności sportowej szkół w województwie podlaskim. Puchary i dyplomy uczniom i dyrektorom placówek wręczał m.in. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2019-2020 17.jpg

Inaugurację Sportu Szkolnego 2019/2020 zorganizował  Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Białymstoku. Gości – samorządowców, działaczy sportowych, nauczycieli i dyrektorów szkół z regionu, a przede wszystkim młodych sportowców powitał poseł na sejm i prezes PWZS  Kazimierz Gwiazdowski. Podkreślał znaczenie sportu w wychowaniu młodego pokolenia. Gratulował nauczycielom i młodzieży wspaniałych osiągnięć sportowych.

Uroczystość inauguracyjna została połączona z Podsumowaniem Współzawodnictwa Sportowego Szkół Województwa Podlaskiego.
Jednak zanim ogłoszono wyniki klasyfikacji sportowych, prezes Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOL Janusz Kochan wręczył nagrodę zwyciężczyni w konkursie Fair Play – za etyczne zachowanie sportowca. Otrzymała ją uczennica IV LO w Białymstoku, która podczas zawodów, nie zważając na swój wynik, udzieliła pierwszej pomocy kontuzjowanej rywalce.
Marszałek Artur Kosicki, gratulując wszystkim młodym sportowcom i ich wychowawcom, szczególnie podkreślił znaczenie nagrody za etyczne i koleżeńskie podejście do rywalizacji sportowej.
- Wiem ile wysiłku i trudu wymaga przygotowanie do zawodów i jak bardzo zależy na zwycięstwie, dlatego na najwyższy podziw zasługuje zachowanie, kiedy ponad to stawiamy pomoc drugiej osobie, osobie, z którą o wynik sportowy rywalizujemy – mówił Artur Kosicki.
Marszałek podziękował również działaczom sportowym, samorządowcom i dyrektorom szkół za wkład w rozwój podlaskiego sportu.

Kolejnym punktem uroczystości było ogłoszenie najbardziej zaangażowanych w działalność sportową szkół w województwie podlaskim w ubiegłym roku szkolnym.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej zdobyła Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach, druga lokatę otrzymała Szkoła Podstawowa nr 32 w Białymstoku, a trzecie – Szkoła Podstawowa w Wasilkowie.
Dyrektor SP nr 32 w Białymstoku Lech Szargiej podkreślał w rozmowie z portalem Wrota Podlasia, że sport jest znakomita metodą wychowawczą. -  Odciąga od rzeczy, do których dzisiaj dostęp dzieciaków jest bardzo duży. – podkreślał wieloletni dyrektor SP nr 32.
Zachęcał też dyrektorów szkół do stawiania na sport – Jeśli szkoły będą brać udział w zawodach, to będą wyniki, a na tym skorzysta polski sport  – dodał.
Po uroczystościach oficjalnych odbyły się zawody sportowe, m.in. o Puchar Urzędu Marszałkowskiego.

Sponsorem Inauguracji Sportu Szkolnego 2019/2020 było Ministerstwo Sportu i Turystyki i Samorząd Województwa Podlaskiego

 

ak/red.is

 

facebook