Dodana: 22 styczeń 2021 15:41

Zmodyfikowana: 22 styczeń 2021 15:41

Szczepienia tematem drugiego Forum Podlaskich Rad Seniorów

Szczepienia, fakty i mity z nimi związane, zdominowały drugie Forum Podlaskich Rad Seniorów. Spotkanie online odbyło się w piątek (22.01). W otwartej dyskusji głos zabrał Artur Kosicki, marszałek województwa.

Marszałek Artur Kosicki siedzący przy stole podczas telekonferencji

W sieci krąży wiele niesprawdzonych treści na temat COVID-19 i szczepień, mających zapobiegać chorobie. Z tym chaosem informacyjnym stykają się też seniorzy, którzy - jako osoby w grupie ryzyka – często, niestety, mu ulegają. Pierwsza część spotkania poświęcona była próbom rozwiania wątpliwości.

Marszałek, który zaczął od złożenia życzeń wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta, po raz kolejny już zadeklarował swoją chęć poddania się szczepieniu.

- Dziękuję, że ten temat został podjęty i będziecie przekonywać seniorów, mieszkańców województwa do tego, żeby się zaszczepili. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie sprawnie i już niedługo będziemy mogli wrócić do normalności, a ja będę mógł spotkać się z państwem osobiście - mówił marszałek Kosicki.

Dlaczego koronawirus jest szczególnie groźny dla osób starszych?

Zaproszone ekspertki: prof. Barbara Bień, Konsultant Wojewódzki ds. Geriatrii, członek Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego oraz prof. Joanna Zajkowska, Podlaski Wojewódzki Konsultant ds. Epidemiologii odpowiadały na pytania przygotowane przez poszczególne rady seniorów z regionu. Do jednych z najbardziej nurtujących należały te dotyczące skuteczności szczepionki i tego, czym właściwie ona jest.

- Jest to podanie dla organizmu informacji o zagrożeniu, mówi z kim mamy do czynienia i jak można na niego zareagować. W ten sposób przygotowujemy nasz układ immunologiczny – mówiła prof. Zajkowska. - Wszystkie szczepionki prowadzą do tego samego celu – łatwiejszej walki z zagrożeniem – dodała.

Wraz z wiekiem osłabia się układ odpornościowy, dlatego koronawirus jest szczególnie groźny dla seniorów. Jakkolwiek nic nie jest przesądzone, bo dużo zależy od naszych genów.

- Układ immunologiczny wraz z procesem starzenia ma mniejszą wydolność, ale nie każdy starzeje się w podobnym stopniu, także wiek nie zawsze jest tu wyznacznikiem – zaznaczyła prof. Bień.

Prawda czy fałsz?

W trakcie dyskusji podkreślano także, jak ważne jest rozwiewanie wszelkich wątpliwości dotyczących szczepień, zwłaszcza w kontekście sceptycznych głosów zalewających Internet. Ekspertki apelowały o korzystanie z rzetelnych źródeł przy zasięganiu informacji.

- Na pewno powinna być to każdego świadoma decyzja, wyjaśnienie wątpliwości jest ważne, ale podkreślam wagę wiedzy naukowej – należy sięgać do wiarygodnych źródeł, patrzeć na autorów informacji – mówiła prof. Zajkowska.

Szczepienia nie dają co prawda pewności, że nie zachorujemy, ale dają gwarancję lżejszego przebiegu ewentualnej infekcji.

- Zachorowanie wiąże się z ciężkimi konsekwencjami. Jako ekspertki, rekomendując szczepienia, ponosimy za to odpowiedzialność. Szczepmy się! – apelowała prof. Joanna Zajkowska.

„Szczepmy się!”

W dalszej części Forum głosowano nad apelem o jak najszybsze zaszczepienie się przeciw COVID-19 (dokument w załączeniu poniżej), zainicjowanym przez Radę Seniorów Gminy Supraśl. Wszystkie uczestniczące w spotkaniu rady poparły tę inicjatywę.

- Apel całościowo wyraża wszystkie nasze pragnienia. Poparliśmy go w stu procentach! - mówił Czesław Sańko z sokólskiej Rady Seniorów.

Siłę tych deklaracji podkreślał marszałek Artur Kosicki.

- Bardzo ważne jest to, że państwo, jako środowisko seniorów, zajęliście konkretne stanowisko w kwestii szczepień. Mam nadzieję, że ta deklaracja zachęci starszych mieszkańców naszego regionu do poddania się temu zabiegowi – zaznaczył marszałek.

Piątkowe spotkanie poprowadziły Bożena Bednarek, koordynatorka Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów oraz Jolanta Wołągiewicz, przewodnicząca Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego.

II Forum Podlaskich Rad Seniorów zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Szukamy Polski i Radę Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego w ramach Centrum Wspierania Podlaskich Rad Seniorów.

***

Na terenie Podlaskiego istnieje 16 rad seniorów: 8 gminnych, 7 miejskich i jedna – Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego – o zasięgu wojewódzkim. Łącznie – 165 osób, które społecznie działają na rzecz mieszkańców regionu powyżej 60. roku życia.


tekst i fot.: Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Półtorak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook